Τέλος καλό, όλα καλά!

Η ΑΕΚ πέτυχε την ανατροπή κόντρα στη Βόλφσμπουργκ, με εκπληκτικό Σιμόες και “χρυσή αλλαγή” τον Καρίμ Ανσαριφάρντ, πήρε το εισιτήριο για τους ομίλους του Europa League.

Η ΑΕΚ με σπουδαία ανατροπή (2-1) απέκλεισε τη Βόλφσμπουργκ, κατάφερε να κάνει ένα όνειρο πραγματικότητα και να πάρει την πρόκριση στους ομίλους του Εuropa League. Ένα γκολ στις καθυστερήσεις του Ανσαριφάρντ έριξε στο καναβάτσο την Βόλφσμπουργκ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Μάνταλος έχασε την ευκαιρία να βάλει μπροστά στο παιχνίδι την ΑΕΚ, ενώ στο 45’ ο Mεχμέντι έκανε το 0-1 για τους Γερμανούς.  Ωστόσο η αρχή της ανατροπής έγινε με το εκπληκτικό γκολ του Αντρέ Σιμοες.

Ο Σιμόες είχε σκοράρει, άλλα δύο ευρωπαϊκά γκολ κόντρα στην Μπριζ (3-0), χαρίζοντας την πρόκριση στην ΑΕΚ για τους ομίλους του Europa League της σεζόν 2017/18.

Η ΑΕΚ έχει την κατοχή στα πρώτα λεπτά, αλλά δεν απείλησε προς το παρόν την εστία του Πέρβαν, με τον ρυθμό να είναι καλός, αλλά χωρίς καθόλου φάσεις.

Στο 8ο λεπτό ο Γκαρσία κατέβασε μέσα στην περιοχή της ΑΕΚ, αλλά δεν είδε τον Οτάβιο και του έκλεψε την μπάλα, με τον Τσιντώτα να αποκρούει το σουτ.

Η Βόλφσμπουργκ είχε αναλάβει τα ηνία, μετά τη συμπλήρωση πέντε λεπτών και αναζητούσε χώρους προς τη εστία του Τσιτώντα. Ωστόσο μετά το 14’ η ΑΕΚ βρήκε τα πατήματα της και ισορρόπησε το παιχνίδι.

Η πρώτη καλή στιγμή για την ΑΕΚ ήταν στο 13’, ο Μάνταλος εκτέλεσε το φάουλ, οι αμυντικοί της Βόλφσμπουργκ δεν απομάκρυναν, αλλά το σουτ του Τσιγκρίνσκι πέρασε πάνω από την εστία του Πέρβαν.

Την ευκαιρία της να προηγηθεί στην αναμέτρηση έχασε η Ένωση μιας και ο Μάνταλος δεν κατάφερε να νικήσει τον Πέρβαν από την άσπρη βούλα. Στο 19’ η έξυπνη εκτέλεση φάουλ του Μάνταλου, βρήκε τον Κρίστισιτς μέσα στην περιοχή, ο οποίος ανατράπηκε από τον Σλάγκερ με τον διαιτητή να δείχνει απευθείας πέναλτι. Ο αρχηγός της ΑΕΚ ανάλαβε την εκτέλεση χωρίς όμως να βρει το γκολ.

Μετά το πέναλτι δεν υπήρχε κάποια αξιοσημείωτη ευκαιρία από καμία από τις δύο ομάδες.

Η Βόλφσμπουργκ είχε πάρει μέτρα στον αγωνιστικό χώρο στα τελευταία λεπτά, αναζήτησε χώρους και προσπαθούσε με βαθιές μπαλιές, αλλά χωρίς αποτέλεσμα

Σε ένα πρώτο ημίχρονο που η ΑΕΚ τα έκανε όλα σχεδόν καλά μέχρι το 44’, τελικά κατάφερε να οδηγηθεί στα αποδυτήρια πίσω στο σκορ. Στο 45’ ο Μπρέκαλο μπήκε στη μεγάλη περιοχή, έστρωσε στον Μεχμέντι και εκείνος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Τσιντώτα για το 0-1.

Η ΑΕΚ είχε μπει δυνατά στο δεύτερο μέρος και πιέζε για την ισοφάριση. Με αποτέλεσμα στο 49’ ο Σιμόες έκλεψε την μπάλα από τον Σλάγκερ, αλλά το σουτ που επιχείρησε κατέληξε στην αγκαλιά του Πέρβαν.

H Bόλφσμπουργκ είχε ισορροπήσει το παιχνίδι και έψαχνε χώρους προς την εστία του Τσιντώτα. Ο Μπρέκαλο μπήκε στην περιοχή, έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Βασιλαντωνόπουλο και κατέληξε κόρνερ.

Το παιχνίδι είχε περάσει ξανά στα χέρια της ΑΕΚ και στο 65’ ο κορυφαίος παίκτης της Ένωσης, Αντρέ Σιμόες, πέτυχε ένα εκπληκτικό γκολ αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή και ισοφάρισε σε 1-1. Ο Κρίστισιτς εκμεταλλεύτηκε το λάθος, έδωσε στον Ινσούα, ο οποίος έστρωσε στον Σιμόες και ο Πορτογάλος με τρομερό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 78’ ο Τσιντώτας δεν κατάφερε να μπλοκάρει την μπάλα, σε σέντρα του Γκιλαβογκί και προσπάθεια του Βέργκχορστ, ο Σβάρνας έβγαλε την μπάλα στην γραμμή αλλά στη συνέχεια η φάση θεωρήθηκε οφσάιντ.

Ο Τσιγκρίνσκι εκτέλεσε έξυπνα το φάουλ στο 82’, ο Σάκχοφ βγήκε στην πλάτη της άμυνας, αλλά δεν κατάφερε να πλασάρει σωστά.

Το θαύμα που περίμενε η ΑΕΚ έγινε και τελικά στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Καρίμ Ανσαριφάρντ λύτρωσε την Ένωση και σημείωσε το 2-1 υπέρ της. Ο Λιβαγια έδωσε στον Ανσαριφάρντ, βγήκε στην αντεπίθεση και πλάσαρε υπέροχα για το γκολ της πρόκρισης, αφήνοντας “άγαλμα” τον Πέρβαν.

Σκόρερ: 65’ Σιμοες, 90’+2′ Ανσαριφάρντ/45′ Mεχμέντι

ΑΕΚ (Μάσιμο Καρέρα): Τσιντώτας, Βασιλαντωνόπουλος, Τσιγκρίνσκι, Σβάρνας, Ινσούα, Σιμόες, Κρίστισιτς, Σάκχοφ, Μάνταλος (60’ Λιβαγια), Γκαρσία (81’ Μαχαίρας) Ολιβέιρα (87’ Ανσαριφάρντ)

Βόλφσμπουργκ(Όλιβερ Γκλάσνερ): Πέρβαν, Ρουσιγιόν, Λακρουά, Γκιλαβογκί, Πάουλο Οτάβιο, Σλάγκερ (60’ Γκέρχαρντ), Άρνολντ, Στέφεν, Μεχμέντι, Μπρέκαλο (78’ Μπιάλεκ) , Βέργκχορστ.