Australian Open: Αποκλείστηκε ο Τσιτσιπάς από τον Φριτζ

Αποκλείστηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς από τον Τέιλορ Φριτζ.

O Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο7) και απερχόμενος φιναλίστ του τουρνουά στη Μελβούρνη (το 2023 έχασε στον τελικό από τον Τζόκοβιτς), ηττήθηκε με 7-6 (3), 5-6, 6-3, 6-3 από τον Αμερικανό Τέιλορ Φριτζ (Νο 12), μετά από 3 ώρες και 1 λεπτό  αγώνα σήμερα (21/1) στη Μελβούρνη και αποκλείστηκε από τη συνέχεια-προημιτελικά- του Australian Open.

Εκεί ο Φριτζ, ο οποίος έφτασε για πρώτη φορά,  θα αντιμετωπίσει τον Νόβακ Τζόκοβιτς, νικητή με 6-0, 6-0, 6-3 του Αντριάν Μαναρινό. O Σέρβος, Νο 1 στον κόσμο αναζητά το 25ο τρόπαιο Grand Slam.

Αυτός ο αποκλεισμός του Τσιτσιπά στους «16 του τουρνουά, κινδυνεύει να κοστίσει στον Τσιτσιπά τη θέση του στο top 10 στο τέλος του Australian Open.

Συγκλονιστικό το πρώτο σετ, όπου κρίθηκε  σε tie brea αφού κατάφεραν να κρατήσουν το σερβίς τους και στα 12 game. Εκεί όμως ο Αμερικανός «έσπασε» ο σερβίς του Τσιτσιπά, έκανε το 3-1,πριν κατακτήσει το tie break με 7-3 και μαζί το πρώτο σετ με 7-6.

Το σερβίς του Τσιτσιπά και  Φριτζ κράτησαν και  μέχρι το 11ο game του 2ου σετ, αλλά ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε το break και στην συνέχεια σέρβιρε για να κατακτήσει το σετ με 7-5, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Ο Φριτζ απάντησε άμεσα στο 3ο σετ με break, κάνοντας το 2-0. Ο Τσιτσιπάς έκανε break στο break ισοφαρίζοντας σε 2-2, αλλά ο Φριτζ ήταν εκείνος , που με νέο break στο έκτο game, έφτασε στο 5-2 και στη συνέχεια στο 6-3, κάνοντας δικό του και το 2ο σετ.

Με το ίδιο σκορ ολοκληρώθηκε και το τέταρτο και τελευταίο game, αφού ο Φριτζ έκανε  πρώτα break στο 7ο game για 4-3 και στη συνέχεια για τη νίκη.

Αυτή ήταν η 5η φορά που συναντήθηκαν οι δύο τους, με τον Τσιτσιπά-πλέον να μετράει 3 νίκες και 2 ήττες, με τον Φριτζ. Ο Αμερικανός ωστόσο ήταν ο νικητής στα δύο τελευταία τους παιχνίδια.