Τεράστιο “κάζο” η Λεβερκούζεν με την Έσεν, τα εύκολα δύσκολα έκανε η Ντόρτμουντ

Η μικρή και άγνωστη Έσεν έστειλε στο σπίτι της τη Λεβερκούζεν με ανατροπή στην παράταση, ενώ η Ντόρτμουντ πήγε να την πατήσει με την Πάντερμπορν

Στo Κύπελλο Γερμανίας πέρασαν στα προημιτελικά η μεγάλη έκπληξη, Έσεν που “σκότωσε” τη Λεβερκούζεν, η Χόσταϊν Κιλ που απέκλεισε τη Ντάρμσταντ στα πέναλτι, η Βέρντερ, η οποία επιβλήθηκε της Γκρόιτερ Φιρτ και η Ντόρτμουντ που νίκησε “σβηστά” την Πάντερμπορν.

Έσεν- Λεβερκούζεν 2-1 (0-0)

Μια μικρή ομάδα της 4ης κατηγορίας, η Έσεν πέτυχε ένα απίθανο κατόρθωμα, καθώς απέκλεισε εντός έδρας την Λεβερκούζεν με ανατροπή κιόλας στην παράταση με 2-1.

Οι γηπεδούχοι “πάλεψαν” σκληρά και η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 0-0. Η ομάδα του Πίτερ Μπος προηγήθηκε στο 105ο λεπτό του έξτρα χρόνου, αλλά η Έσεν με γκολ των Κεφκίρ στο 108′ και Ένγκελσμαν στο 117′, έφερε το ματς “τούμπα” και προκρίθηκε στη συνέχεια της διοργάνωσης.

Χόσταϊν Κιλ- Ντάρμσταντ 1-1 (Πέναλτι 7-6)

Η Χόσταϊν Κιλ του Έλληνα τερματοφύλακα Γιάννη Γκέλιου, που στο προηγούμενο γύρο είχε αποκλείσει τη Μπάγερν Μονάχου, πέταξε εκτός και τη Ντάρμσταντ στη διαδικασία των πέναλτι. Το αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας ήταν 1-1 με τα γκολ των Σέρα στο 58′ για τους γηπεδούχους και του Ντορσούν που ισοφάρισε στο 86′.

Βέρντερ Βρέμης- Γκρόιτερ Φιρτ 2-0

Η Βέρντερ Βρέμης επικράτησε σε ένα εύκολο βράδυ της Γκρόιτερ Φιρτ με 2-0 και συνεχίζει στη διοργάνωση. Σκόρερ των δύο γκολ των γηπεδούχων ήταν οι Μόχγουαλντ στο 12′ και Αγκού στο 73ο λεπτό της αναμέτρησης.

Ντόρτμουντ- Πάντερμπορν 3-2 (2-2)

Η Ντόρτμουντ κέρδισε με 3-2 στον έξτρα χρόνο την Πάντερμπορν, κάνοντας ένα εύκολο παιχνίδι… ντέρμπι. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, στο 6′ με τον Καν και τον Σάντσο στο 16′, αλλά προς στο τέλος της αναμέτρησης πήγε να αυτοκτονήσει, βάζοντας τον εαυτό τους σε μπελάδες, καθώς οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 2-2 με γκολ των Τζάστμαν στο 79′ και Οουσού στο 90+8′. Στην παράταση η Ντόρτμουντ  πήρε την πρόκριση με το τέρμα του Χάαλαντ στο 96ο λεπτό.