Η Σεβίλλη στα ημιτελικά του Κόπα Ντελ Ρέι

Με πλασματικό σκορ η Σεβίλλη, άφησε εκτός θεσμού την Αλμερία και πέρασε στον ημιτελικό του Κόπα Ντελ Ρέι

Η Σεβίλλη επικράτησε της Αλμερίας με 0-1 στον προημιτελικό του Κόπα Ντελ Ρέι, που φιλοξενήθηκε στάδιο Μεντιτερανέος.

Η ομάδα του Νερβιόν ήταν η κυρίαρχος της αναμέτρησης καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Με τους Βιδάλ και Ντε Γιονγκ η Σεβίλλη πραγματοποίησε τις καλύτερες ευκαιρίες του πρώτου ημιχρόνου, όμως ο Μαρτίνεθ έδωσε το παρόν φέρνοντας εις πέρας εξαιρετικές αποκρούσεις.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Ντε Γιονγκ ήταν για άλλη μια φορά ο πρωταγωνιστής μια κλασσικής ευκαιρίας. Ο Ολλανδός πήρε μια κεφαλιά μέσα στην περιοχή, όμως η μπάλα κατέληξε πρώτα στο δοκάρι και ύστερα πέρασε εκτός αγωνιστικού χώρου.

Εφτά λεπτά μετά την ολοκλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού, ο Σούσο έκανε ένα ωραίο γέμισμα μέσα στην περιοχή και ο Οκάμπος με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία ανοίγοντας το σκορ.

Στο 84′ λεπτό ο Ελ Χαντάντι με ωραία εκτέλεση στην αριστερή γωνία πήγε να κλειδώσει το ματς, όμως ο Μαρτίνεθ για άλλη μια φορά έκανε μια καταπληκτική απόκρουση.

Η Σεβίλλη είχε 23 ευκαιρίες για γκολ, εκ των οποίων οι εφτά βρήκαν στόχο, άλλα ο Μαρτίνεθ νικήθηκε μόνο μια φορά και το τελικό 0-1 έστειλε την Σεβίλλη στον ημιτελικό του Κόπα Ντελ Ρέι

Σκόρερ: 67′ Οκάμπος

Κίτρινες: Κόρπας, Μοβίγια, Λοπετέγκι

Αλμερία (Γκόμες): Μαρτίνεθ, Μπουνιουέλ, Χοζ, Τσούμι, Ακιέμε, Ραμαζάνι, Ρομπερτόνε (76′ Κόστα), Πέτροβιτς (89′ Κουένκα), Λάθο (68′ Ουμάρ), Βιγιάλμπα (76′ Καρβάλιο), Βιγιάρ (68′ Κόρπας)

Σεβίλλη (Λοπετέγκι): Μπόνο, Ρέκικ, Κάρλος, Κουντέ, Βιδάλ, Γκούντελι (46′ Ελ Χαντάντι), Φερνάντο, Ράκιτιτς, Γκόμες (60′ Σούσο), Ντε Γιονγκ (60′ Εν-Νεσίρι), Οκάμπος (80′ Τζόρνταν)