Τεσσάρα πρόκρισης για την Μάντσεστερ Σίτι!

Η Μάντσεστερ Σίτι “αγρίεψε” στο δεύτερο ημίχρονο, διέσυρε την Άρσεναλ με… τεσσάρα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του EFL Cup.

Η Μάντσεστερ Σίτι επικράτησε της Άρσεναλ με 1-4 στο Έμιρεϊτς, για την προημιτελική φάση του EFL Cup.

Η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα χρειάστηκε μονάχα 4 λεπτά στο δεύτερο μέρος, ώστε να “καθαρίσει” τη νίκη – πρόκριση κόντρα στους… προβληματικούς “κανονιέρηδες”.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν νωρίς νωρίς με το γκολ του Φόντεν (3′), όμως ένα γκολ του Λακαζέτ κόντρα στην ροή του αγώνα έφερε το ματς στα ίσια (31′).

Στο δεύτερο μέρος η Σίτι έκανε επίδειξη δύναμης κόντρα στην ομάδα του Αρτέτα και χάρις τα γκολ των Μάρεζ (55′), Φόντεν (59′) και Λαπόρτ (74′) πήρε μια εμφατική νίκη, ενώ εξασφάλισε και την παρουσία της στην ημιτελική φάση του θεσμού.

Οι “πολίτες” ξεκίνησαν με τον καλύτερο δυνατό τρόπο την αναμέτρηση, αφού άνοιξαν το σκορ μόλις στο 3′. Ο Ζιντσένκο με μια ωραία σέντρα σημάδεψε τον Χεσούς και ο Βραζιλιάνος εκεμταλλεύτηκε την τραγική αμυντική λειτουργία των Λονδρέζων και με μια κεφαλιά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ύστερα από 3 λεπτά η ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα βρέθηκε κοντά και σε δεύτερο τέρμα με τον Φερναντίνιο, ο οποίος εξαπέλυσε ένα αρκετά δυνατό σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Παρόλο που οι γηπεδούχοι να δεν είχαν γίνει καθόλου απειλητικοί, στο 31′ έφεραν το ματς στα ίσια. Ο Μαρτινέλι βρήκε με μια σέντρα τον Λακαζέτ και εκείνος πιάνοντας μια εξαιρετική κεφαλιά ισοφάρισε.

Στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι μπήκαν με μεγάλη αποφασιστικότητα, ώστε να “καθαρίσουν” το παιχνίδι και το έκαναν. Η αρχή έγινε στο 55′, με τον Μάρεζ να δίνει ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του από απευθείας εκτέλεση φάουλ, διότι ο Ρούναρσον αντέδρασε πολύ λάθος.

Έπειτα από 4 λεπτά, Ο Φόντεν αύξησε την διαφορά στα δύο τέρματα. Ο Φερναντίνιο πάσαρε στον Άγγλο και εκείνος με ένα έξοχο τσίμπημα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 74′ ο σκόρερ του τρίτου τέρματος σέρβιρε στον Λαπόρτ και εκείνος με μια κεφαλιά έδωσε διαστάσεις θριάμβου.

Κίτρινες: Ελνένι, Μουσταφί – Σίλβα

Άρσεναλ: Ρούναρσον, Μουσταφί, Γκάμπριελ, Κολάσινατς, Σοάρες, Ελνένι (66′ Σμιθ), Θεμπάγιος, Μέιτλαντ Νάιλς, Γουίλοκ, Μαρτινέλι (49′ Πέπε), Λακαζέτ (77′ Μπάλογκαν)

Μάντσεστερ Σίτι: Στέφεν, Ζιντσένκο, Λαπόρτ, Ντίας, Κανσέλο, Φερναντίνιο, Ρόντρι (77′ Γουόκερ), Φόντεν, Μάρεζ, Σίλβα (70′ Τόρες), Χεσούς (74′ Αγκουέρο)