«Τεσσάρα» στο Βέλγιο η Λίβερπουλ-Νίκη για τη Νάπολι

Με 4-1 έφυγε νικήτρια η Λίβερπουλ από την έδρα της Γκενκ, ενώ η Νάπολι νίκησε και αυτή τη Σάλτσμπουργκ, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League.

Γκενκ-Λίβερπουλ

Νικήτρια αναδείχθηκε η Λίβερπουλ κόντρα στη Γκενκ με 4-1 στο Βέλγιο.

Η ομάδα του Κλοπ είναι στη δεύτερη θέση του πέμπτου ομίλου με 6 βαθμούς, έχοντας μόλις έναν βαθμό διαφορά από την πρωτοπόρο Νάπολι. Αντιθέτως η Γκενκ με 1 βαθμό βρίσκεται στην τελευταία θέση του ομίλου.

Με το… καλησπέρα, μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης ο Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν, μετά από πάσα του Φαμπίνιο, έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους. Στο δεύτερο ημίχρονο, στο 57’ ο ίδιος έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0-2 του αγώνα.

Στο 77’ ο Μανέ, έπειτα από ασίστ του Σαλάχ, νίκησε τον Κούκε και έγραψε το 0-3. Ο Σαλάχ στο 87’ πέτυχε το 0-4, ενώ η γηπεδούχοι μείωσαν το επόμενο λεπτό με τον Οντέι, στο τελικό 1-4.

Κίτρινες: Γκόμεζ, Οντέι

Γκενκ: Κούκε, Μέλε, Κουέστα, Λουκουμί, Ουρόνεν, Ιτό (87’ Χάτζι), Χέινεν, Μπέργκε, Μπονγκοντά (66’ Εντονγκαλά), Σαμάτα, Ονουάτσου (81’ Οντέι)

Λίβερπουλ: Άλισον, Μίλνερ, Λόβρεν, Φαν Ντάικ, Ρόμπερτσον (63’ Γκόμεζ), Όξλεϊντ-Τσάμπερλεϊν (74’ Βινάλντουμ), Φαμπίνιο, Κεϊτά, Σαλάχ, Φιρμίνο (80’ Όριτζι), Μανέ

Σάλτσμπουργκ-Νάπολι

Την ίδια ώρα σε έναν αγώνα που εξελίχθηκε σε… θρίλερ η Νάπολι πήρε τη νίκη απέναντι στη Σάλτσμπουργκ με 3-2, στην έδρα της δεύτερης.

Με τη νίκη της η Νάπολι φιγουράρει στην κορυφή του πέμπτου ομίλου με 7 βαθμούς, ενώ η Σάλτσμπουργκ είναι 3η με 3 βαθμούς.

Ο Μέρτενς στο 17ο λεπτό άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης για τους Ιταλούς, αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Χόλαντ στο 40’ ο οποίος με εύστοχο πέναλτι, έφερε το ματς στα ίσα.

Στο 63’ η Νάπολι, χάρη στο Μέρτενς, πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ, αλλά ο Χόλαντ νίκησε τον Μερέτ στο 72’ και ισοφάρισε. Αμέσως μετά ο Ινσίνιε ήρθε για να γράψει το τελικό 2-3 και να χαρίσει στους φιλοξενούμενους τη νίκη.

Κίτρινες: Λοσάνο, Μαλκουί, Χόλαντ, Γιορέντε

Σάλτσμπουργκ: Στάνκοβιτς (33’ Κορονέλ), Νίσεν, Ραμάλιο, Βέμπερ, Ούλμερ, Γιουνούζοβιτς, Μουέπου (89’ Κοϊτά), Ντάκα (68’ Ασιμέρου), Μιναμίνο, Χουάνγκ, Χόλαντ

Νάπολι: Μερέτ, Μαλκουί, Κουλιμπαλί, Λουπέρτο, Ντι Λορέντσο, Καγιεχόν (80’ Ελμάς), Άλαν, Ρουίθ Πένια, Ζιελίνσκι, Μέρτενς (76’ Γιορέντε), Λοσάνο (65’ Ινσίνιε)