Ίντερ και Μπαρτσελόνα προχώρησαν με νίκες

Για τον έκτο όμιλο του Τσάμπιονς Λιγκ οι Ίντερ και Μπαρτσελόνα επιβλήθηκαν επί των Μπορούσια Ντόρτμουντ και Σλάβια Πράγας αντίστοιχα.

Στο Τζιουζέπε Μεάτσα η ομάδα του Αντόνιο Κόντε πήρε μία δίκαια νίκη με 2-0 έναντι της Μπορούσια Ντόρτμουντ παίζοντας καθόλη την διάρκεια της αναμέτρησης ουσιαστικό και ποιοτικό ποδόσφαιρο. Τα τέρματα της νίκης ήρθαν ένα σε κάθε ημίχρονο με τους Λαουτάρο Μαρτίνες(22′) και Αντώνιο Καντρέβα(89′) να χτίζονται σκόρερ.

Στην Τσεχία η Σλάβια Πράγας έπαιξε πολύ σκληρά και σίγουρα άξιζε κάτι παραπάνω από την αναμέτρηση της με την Μπαρτσελόνα με το τελικό 1-2 να μην αντικατοπτρίζει την εικόνα του παιχνιδιού. Οι Ισπανοί πήραν κεφάλι στο σκορ αρκετά νωρίς χάρη σε τέρμα του Λιονέλ Μέσι μόλις στο τρίτο λεπτό. Η Σλάβια ισοφάρισε προσωρινά στο 50′ με τον Γιαν Μπορίλ για να ξαναπάρουν προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι και να σημειωσουν το τελικό 1-2, με αυτογκόλ του Ολαίνκα επτά λεπτά αργότερα(57′).