“Τεσσάρα” της Χιλής κόντρα στην Ιαπωνία

Η κάτοχος του Κόπα Αμέρικα, Χιλή, επικράτησε άνετα με 4-0 της… φιλοξενούμενης στο θεσμό, Ιαπωνίας, και ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της με το “δεξί” στον γ’ όμιλο της διοργάνωσης.

Οι Χιλιανοί αντιμετώπισαν για τρίτη φορά στην ιστορία τους την Ιαπωνία  ύστερα από 10 χρόνια, σε ένα φιλικό τότε που μάλιστα ειχαν ηττηθεί με το ιδιο σκορ (4-0). Αυτή ήταν η πρώτη τους νίκη, και φυσικά σημαντική στην προσπάθεια να διατηρήσουν τα “σκήπτρα” τους.

Για την Ιαπωνία θα είναι μια όμορφη και πρωτόγνωρη εμπειρία στα γήπεδα της Βραζιλίας για λογαριασμό του Κόπα Αμέρικα.

Η ομάδα του Ρουέντα, παρά τις αρκετές απουσίες, ήταν κυρίαρχη στις ματς εξ’ αρχής. Η κυριαρχία μετουσιώθηκε σε γκολ στο 41′, έπειτα από κόρνερ του Αρανγκίζ και καρφωτή κεφάλια του Πούλγκαρ.

Προτού καλά καλά συνέλθουν από το 1-0 στο τέλος του ημιχρόνου, οι Ιάπωνες δέχθηκαν δεύτερο γκολ με σουτ του Εντουάρντο Βάργκας απο το ύψος της περιοχής στο 52′.

Παρά τις προσπάθειες για μείωση του σκορ, στο 82′ οι Χιλιανοί συνεργάστηκαν ωραία και ο Σάντσεζ διαμόρφωσε το 3-0, για να βάλει το “κερασάκι στην τούρτα” με όμορφη “λόμπα” ο Βάργκας στο 84′, πετυχαίνοντας δεύτερο προσωπικό γκολ στην αναμέτρηση και γράφοντας το τελικό 4-0.

Ιαπωνία (Μοριγιάσου): Οσάκο, Χάρα, Ουέντα, Τομιγιάσου, Σουγκιόκα, Μαέντα (Μιγιόσι), Σιμπασάκι, Νακαγιάμα, Νακατζίμα (Άμπε),  Κούμπο, Ουέντα (Οκαζάκι)

Χιλή (Ρουέντα): Ασίας, Μποσεζού, Μαριπάν, Μεδέλ, Ίσλα, Αρανγκίζ, Πούλγκαρ, Βιδάλ (Ερνάντεζ), Σάντσεζ (Αρανγκίζ), Φουενθαλίδα (Όσκαρ), Βάργκας