Serie A: «Τεσσάρες» για Μίλαν και Ρόμα, νίκη στο τέλος για τη Νάπολι

Νίκες για Μίλαν, Ρόμα και Νάπολι. «Λευκή» ισοπαλία για Σασουόλο και Σαμπντόρια.

Για την δεύτερη αγωνιστική της Serie A, η Μίλαν νίκησε με 4-1 την Κάλιαρι, η Ρόμα φιλοδώρησε με τέσσερα τέρματα τη Σαλερνιτάνα, η Νάπολι έφυγε με τρίποντο από τη Γένοβα κόντρα στην Τζένοα, ενώ Σασουόλο και Σαμπντόρια έμειναν ισόπαλες χωρίς τέρματα.

Στο Τσίτα ντε Τρικολόρ, η Σασουόλο έμεινε ισόπαλη με 0-0 κόντρα στη Σαμπντόρια σε ένα παιχνίδι που είχε σημαντικές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες που έμειναν ανεκμετάλλευτες.

Στο Λουίτζι Φεράρις, η Νάπολι έφυγε με το διπλό με 1-2 με αντίπαλο την Τζένοα, χάρη σε τέρμα του Πετάνια στο 84′. Ο Ρουίζ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 39ο λεπτό, η Τζένοα αρχικά είχε ακυρωθέν τέρμα στο 54′ με τον Γκόραν Πάντεφ. Οι Γενοβέζοι ισοφάρισαν με τον Καμπιάσο στο 69′. Την τελευταία λέξη όμως είπε ο Πετάνια στο 84′ που έδωσε το τρίποντο στους Ναπολιτάνους.

Στο Σαν Σίρο, η Μίλαν έδειξε νωρίς τις διαθέσεις της, σκοράροντας τέσσερα τέρματα στη νίκη της με 4-1 με αντίπαλο την Κάλιαρι. Οι “Ροσονέρι” άνοιξαν το σκορ με την εκτέλεση φάουλ του Τονάλι στο 12′. Η ομάδα της Σαρδηνίας ισοφάρισε με τον Ντεϊόλα στο 15′. Δύο λεπτά αργότερα η Μίλαν πήρε εκ νέου το προβάδισμα με τον Λεάο. Ο Ζιρού άνοιξε λογαριασμό στη Serie A’ στο 24′ κάνοντας τρία τα τέρματα της ομάδας του. Ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε και για το τελικό 4-1 στο 42ο λεπτό με εκτέλεση πέναλτι.

Στο Στάντιο Αρέχι, η Ρόμα δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο κόντρα στη Σαλερνιτάνα, την οποία διέλυσε στο δεύτερο μέρος με τέσσερα τέρματα με το τελικό 0-4 να υποδεικνύει του λόγου το αληθές. Οι Ρωμαίοι πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Πελεγκρίνι στο 48ο λεπτό. Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Βερετού έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του Μουρίνιο. Στο 69′ ο Άμπραχαμ σκόραρε για πρώτη φορά με την φανέλα της Ρόμα σε επίσημο παιχνίδι και ο Βερετού στο 75′ διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Ουντινέζε-Βενέτσια 3-0 (29’ Πουσέτο, 70’ Ντολοφέου, 90’+3’ Μολίνα)

Βερόνα-Ίντερ 1-3 (15’ Ίλιτς – 47’ Μαρτίνεζ, 83’, 90’+4’ Κορέα)

Αταλάντα-Μπολόνια 0-0

Λάτσιο-Σπέτσια 6-1 (5’, 15’, 45’+2’ Ιμόμπιλε, 47’ Άντερσον, 70’ Χίσαϊ, 85’ Λουίς Αλμπέρτο – 4’ Βέρντε)

Φιορεντίνα-Τορίνο 2-1 (41’ Γκονζάλεζ, 69’ Βλάχοβιτς – 89’ Βέρντι)

Γιουβέντους-Έμπολι 0-1 (21’ Μανκούζο)

Τζένοα-Νάπολι 1-2 (70’ Καμπιάσο – 39’ Ρουίθ, 84’ Πετάνια)

Σασουόλο-Σαμπντόρια 0-0

Μίλαν-Κάλιαρι 4-1 (12΄ Τονάλι, 17΄ Ντίαθ, 24΄,43΄πεν. Ζιρού – 15΄ Ντεϊόλα)

Σαλερνιτάνα-Ρόμα 0-4 (48΄ Πελεγκρίνι, 52΄ Μκιτάριαν, 69΄ Έιμπραχαμ, 79΄ Πελεγκρίνι)