Με γκολ του Τοβέν νικήτρια η Μαρσέιγ επί της Παρί ΣΖ

Στο παιχνίδι που «έκλεισε» την αυλαία της τρίτης αγωνιστικής της Ligue 1, η Μαρσέιγ πανηγύρισε σπουδαία εκτός έδρας νίκη στο «Παρκ Ντε Πρενς».

Σε ένα επεισοδιακό ντέρμπι η Παρί Σεν Ζερμέν γνώρισε εντός έδρας ήττα με 0-1 από την Μαρσέιγ. Σκόρερ για τους «Μασσαλούς» ο Τοβέν.

Η Μαρσέιγ του Αντρέ Βίλας Μπόας, έπειτα από 20 ματς σε επίπεδο πρωταθλήματος και στις δύο έδρες πανηγύρισε νίκη επί της Παρί. Σε αυτό το σερί οι «Παριζιάνοι» μέτρησαν 17 νίκες και τρεις ισοπαλίες! Η τελευταία νίκη της Ολιμπίκ για το πρωτάθλημα στην έδρα της Παρί, ήταν τον Φεβρουάριο του 2010 με 0-3. Ενώ τελευταία της νίκη με αντίπαλο την Παρί, πριν ακολουθήσει αυτό το αήττητο σερί ήταν στο «Βελοντρόμ» τον Νοέμβριο του 2011 επίσης με 3-0 για το πρωτάθλημα.

Μόλις στο 3′ του ματς, ο Γκεγέ έχασε τεράστια ευκαιρία να ανοίξει το σκορ. O μέσος της Παρί, εξαπέλυσε ένα σουτ κεραυνό λίγα μέτρα έξω από την μεγάλη περιοχή, η μπάλα πήρε τροχιά προς την κάτω αριστερή γωνία του Μανταντά, ωστόσο ο τερματοφύλακας της Μαρσέιγ προέβη σε μία ωραία επέμβαση.

Η επόμενη καλή στιγμή ήρθε στο 31′. Ο Ντιμίτρι Παγέ ανέλαβε να εκτελέσει ένα κερδισμένο φάουλ, το οποίο μετέτρεψε σε πάσα για τον Φλοριάν Τοβέν. Εκείνος υποδέχθηκε την μπαλιά του συμπαίκτη του, έκανε το σουτ και έστειλε την μπάλα στην κάτω δεξιά γωνία του ανήμπορου να αντιδράσει Σέρχιο Ρίκο για το 0-1 της Μαρσέιγ. Αυτό ήταν και το σκορ στο πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, η Παρί ανέβασε στροφές. Στο 57′ ο Πάμπλο Σαράμπια υποδέχθηκε ωραία την μπάλα μέσα στην περιοχή, δοκίμασε το σουτ, αλλά και πάλι ο Μανταντά ήταν σωτήριος για τους φιλοξενούμενους.

Στο 59′ ο Νεϊμάρ εξαπέλυσε ένα σουτ βολίδα προς το αριστερό δοκάρι του Γάλλου τερματοφύλακα, όμως εκείνος έδιωξε εντυπωσιακά.

Στο 63′ ο Άνχελ Ντι Μαρία ισοφάρισε σε 1-1, αλλά ο βοηθός γραμμής σήκωσε το σημαιάκι του και το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Μάλιστα δύο λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 65′, οι φιλοξενούμενοι παραλίγο να έκαναν το 0-2, αλλά το γκολ του Ντάριο Μπενεντέτο ακυρώθηκε για οφσάιντ.

Στις καθυστερήσεις του αγώνα, το παιχνίδι «ξέφυγε». Συγκεκριμένα στο 90+7′ ο Κουρζαουά, πήρε κόκκινη κάρτα για ένα σκληρό μαρκάρισμα. Οι παίκτες της Μαρσέιγ ήταν έξαλλοι, το ματς διακόπηκε και στο μπλοκάκι του διαιτητή σημειώθηκαν ακόμα τέσσερις κόκκινες κάρτες.

Από την πλευρά της Μαρσέιγ αποβλήθηκε ο Αμαβί με απευθείας κόκκινη κάρτα και ο Μπενεντέτο που αντίκρισε δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 90+8′. Από την άλλη πλευρά για την Παρί αποβλήθηκε ο Παρέδες επίσης με δεύτερη κίτρινη κάρτα και ο Νεϊμάρ με κόκκινη έπειτα από υπόδειξη του VAR.

Στα υπόλοιπα λεπτά τίποτα δεν άλλαξε και οι «Μασσαλοί» πανηγύρισαν σπουδαία εκτός έδρας νίκη, ενώ παράλληλα ανάγκασαν την ομάδα του Τόμας Τούχελ στην δεύτερη ήττα τους στο πρωτάθλημα. Είχε προηγηθεί η εκτός έδρας ήττα με 1-0 από τη Λανς.

Παρί Σεν Ζερμέν (4-3-3): Ρίκο, Φλορέντζι (85′ Κόλιν), Κεχρέρ, Κιμπεμπέ, Μπερνάρτ (84′ Κουρζαουά), Ερέρα (61′ Ντράξλερ), Γκεγέ, Βεράτι (72′ Παρέδες), Σαράμπια, Ντι Μαρία, Νεϊμάρ.

Μαρσέιγ (4-3-3): Μανταντά, Αμαβί, Καλέτα Καρ, Άλβαρο, Σακάι, Παπέ Γκεγέ (58′ Μπενεντέτο), Καμαρά, Ρονγκιέρ, Παγέ (78′ Ράντονιτς), Λόπεζ (68′ Στρούτμαν), Τοβέν (77′ Ζερμέν).

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής:

Παρασκευή 11 Σεπτεμβρίου

Μπορντό – Λυών 0-0

Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου

Μονπελιέ – Νις 3-1 (18′ Λαμπόρντ, 50′, 64′ Κονγκρέ/ 69′ Ντάντε)

Σεντ Ετιέν – Στρασβούργο 2-0 (57′ Μπουανγκά, 80′ Καμαρά)

Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου

Λιλ – Νις 1-0 (88′ Αραούζο)

Ανζέ – Ρεμς 1-0 (55′ Μπαοκέν)

Ντιζόν – Μπρεστ 0-2 (42′ Περό, 90+5′, Καντονά)

Νιμ – Ρεν 2-4 (36′ Κούμπας, 55′ Φερχάτ/12′, 39′ Γκουιρασί, 72′ Αγκέρντ, 90+7′ Μπουριζό)

Λοριάν Λανς 2-3 (14′ Γκρμπιτς, 90+3′ Ουισά/ 31′ Κακουτά, 34′ Μεντίνα, 63′ Γκαναγκό)

Μονακό – Ναντ 2-1 (5′ Ντιόπ, 65′ Ζεμπέλ/ 61′ Μπλας)