La Liga: Με ανατροπή τη νίκη η Βαλένθια, στις καθυστερήσεις το «διπλό» για Μπέτις

Αφεντικό της πόλης η Βαλένθια, «διπλό» στο 90+5′ για την Μπέτις, πρώτος βαθμός για τη νεοφώτιστη Ουέσκα στην έδρα της Βιγιαρεάλ.

Νίκη με ανατροπή πήρε η Βαλένθια με 4-2 στο ντέρμπι της πόλης, κόντρα στην Λεβάντε. Με το τρίποντο έφυγε από την Αλαβές η Μπέτις (0-1). Ισόπαλες με 1-1 ήρθαν Βιγιαρεάλ κόντρα στην Ουέσκα και η Βαγιαδολίδ απέναντι στην Σοσιεδάδ στην πρεμιέρα της La Liga.

Βαλένθια- Λεβάντε 4-2

Στο ήδη «παγωμένο» Μεστάγια, λόγω του άδειου από θεατές γηπέδου, η Λεβάντε σόκαρε τις «νυχτερίδες» ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό. Ο Χοσέ Μοράλες έκανε μια πανέμορφη ατομική ενέργεια και με άψογο τελείωμα, έκανε το 1-0 για τους φιλοξενούμενους. Η Βαλένθια αντέδρασε και μπόρεσε να ισοφαρίσει σε 1-1 στο 12′, με κεφαλιά του τον Γκάμπριελ.

Δύο λεπτά αργότερα η Λεβάντε σκόραρε και πάλι, με τον Μολέρο, ωστόσο μετά από χρήση και του VAR το τέρμα ακυρώθηκε. Τελικά η Λεβάντε έκανε το 2-1, στο 36ο λεπτό. Ο Μοράλες υποδέχθηκε ωραία την μπάλα, και με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το δεύτερο του γκολ στο παιχνίδι. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν όμως για ακόμη μια φορά να βρουν απάντηση, τρία λεπτά αργότερα (39′). Ο Λι βρήκε ωραία τον Γκόμεζ που με ωραίο σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, για το 2-2 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο και το 54ο λεπτό η Βαλένθια έχασε μεγάλη ευκαιρία να περάσει μπροστά στο σκορ. Ο Μούσαχ βρέθηκε σε θέση βολής, μόνος απέναντι στο τερματοφύλακα, ωστόσο το σουτ του κατέληξε άουτ. Η Βαλένθια έφτασε στην μεγάλη ανατροπή στο 76ο λεπτό.

Ο Βαγιέχο αποδείχθηκε χρυσή αλλαγή, καθώς μόλις είχε μπει ως αλλαγή (στη θέση του Κάνγκιν Λι) συνεργάστηκε ωραία με τον Τσερίσεφ που επίσης είχε μπει ως αλλαγή και με σουτ μέσα από την περιοχή έκανε το 3-2. Το τελικό 4-2 πέτυχε με το δεύτερο του προσωπικό γκολ και πάλι ο Βαγιέχο, στο 90+4′.

Βαλένθια: Ντόμενεκ, Βας, Γκάμπριελ, Μανγκαλά (Ντιαγκαμπί 17′), Γκαΐα, Κοντόνμπια, Μουσάχ (Σομπρίνο 88′), Εσκουέρντο (Ράσιτς 72′), Γκουέντες (Τσερίσεφ 72′), Κάνγκιν Λι (Βαγιέχο 72′), Γκόμεζ.

Λεβάντε: Αΐτόρ Φερνάντεθ, Κλερκ, Ρόμπερ, Ντουάρτε (Κόκε 85′), Μιραμόν, Μπάρντι (Ντε Φρούτος 77′), Μoλέρο (Βούξεβιτς 77′), Ραντόγια (Ποστίγκο 85′), Καμπάνα, Σέρτζιο Λεόν (Ντάνιελ Γκόμεζ 60′), Μοράλες.

Αλαβές- Μπέτις 0-1

Το πρώτο της τρίποντο εκτός έδρας πήρε η Μπέτις. Η ομάδα του Πελεγκρίνι επικράτησε με 1-0 της Αλαβές. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης πέτυχε στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων του αγώνα ο Κρίστιαν Τέγιο.

Βαγιαδολίδ- Σοσιεδάδ 1-1

Στο Χοσέ Θορίγια, Βαγιαδολίδ και Σοσιεδάδ ήρθαν ισόπαλες με 1-1. Το 1-0 έκανε ο Μίτσελ στο 40ο λεπτό, σημειώνοντας το 11ο του τέρμα με την φανέλα της Βαγιαδολίδ, στην 5η του χρόνια στην ομάδα. Ωστόσο, η Σοσιεδάδ βρήκε την απάντηση στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο 20χρονος Ρομπέρτο Λόπεζ με το παρθενικό του τέρμα με την πρώτη ομάδα της Σοσιεδάδ, έδωσε τον βαθμό της ισοπαλίας, με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 61ο λεπτό, για το τελικό 1-1.

Βιγιαρεάλ-Ουέσκα 1-1

Με τον βαθμό της ισοπαλίας έφυγε από την έδρα της Βιγιαρεάλ η Ουέσκα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 42ο λεπτό. Ο Πάμπλο Μαφέο πήρε την μπάλα, μπήκε στην περιοχή και με ωραίο τελείωμα έκανε το 1-0, σημειώνοντας το πρώτο του τέρμα στο ντεμπούτο του στην Ουέσκα.

Οι γηπεδούχοι ωστόσο, ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης και έφτασαν στην ισοφάριση. Το 1-1 έγινε με εύστοχο εκτέλεση του Μορένο στο 68ο λεπτό.

Τα αποτελέσματα της 1ης αγωνιστικής:

Σάββατο 12 Σεπτεμβρίου

Έιμπαρ – Θέλτα 0-0

Γρανάδα – Αθλέτικ Μπιλμπάο 2-0 (49′ Ερέρα, 53′ Μίγια)

Καντίθ – Οσασούνα 0-2 (10′ Λόπες, 79′ Γκαρσία)

Κυριακή 13 Σεπτεμβρίου

Αλαβές – Μπετίς 0-1 (90+5′ Κρίστιαν Τέγιο)

Βαγιαδολίδ – Σοσιεδάδ 1-1 (40′ Μίτσελ / 61′ Ρομπέρτο Λόπεζ)

Βιγιαρεάλ – Ουέσκα 1-1 (68′ Μορένο πεν. / 42′ Μαφέο)

Βαλένθια – Λεβάντε 3-2 (12′ Γκάμπριελ, 39′ Γκόμεζ, 75′ Βαγιέχο / 1′,36′ Μοράλες)