Θετική η Εθνική κόντρα στο Ιράν

Η Εθνική μας ομάδα αντιμετώπισε το Ιράν στο πλαίσιο του Διεθνούς Τουρνουά Aegean στα «Δύο Αοράκια» του Ηρακλείου και κέρδισε άνετα με 88-58. Εμφανίστηκε πολύ δυνατή κόντρα σε έναν μέτριο αντίπαλο, με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο να πραγματοποιεί ένα πολύ “γεμάτο” ματς.

Η Εθνική Ελλάδος στο δεύτερο επίσημο φιλικό της κόντρα στο Ιράν επικράτησε με 88-58, στο πλαίσιο του Τουρνουά Aegean. Οι Έλληνες διεθνείς έπεισαν με την εμφάνιση τους και έδωσαν μια “σπίθα” ελπίδας για τη συνέχεια της προετοιμασίας, αλλά και για το Μουντομπάσκετ στην Κίνα. Ο Γιάννης Αντεκούνμπο και η παρέα του έβγαλαν ενέργεια στο παρκέ και επικράτησε σε άμυνα και επίθεση, έχοντας πλέον στο μυαλό τους στο Τουρνουά Ακρόπολις και στα πολύ δυνατά φιλικά με την Ιταλία, την Τουρκία και τη Σερβία!

Οι Γιάννης Μπουρούσης, Γιαννούλης Λαρεντζάκης, Βαγγέλης Μάντζαρης, Κώστας Αντετοκούνμπο και Χρήστος Σαλούστρος έμειναν εκτός 12άδας από το σημερινό φιλικό.

Για την ομάδα του Σκουρτόπουλου ξεχώρισε ο Αντετοκούνμπο με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Σημαντική ήταν η συνεισφορά του Παναγιώτη Βασιλόπουλου, ο οποίος ήταν εύστοχος έξω από τη γραμμή του τριπόντου, έχοντας 2/2 τρίποντα. Τέλος σημαντική ήταν η παρουσία του Ντίνου Μήτογλου και του Κώστα Παπανικολάου, οι οποίοι τελείωσαν το ματς με 10 πόντους. Από την άλλη μεριά ο σημαντικότερος παίκτης του Ιράν ήταν ο Χαντάντι, οποίος έφτασε στο double-double με 18 πόντους και 10 ριμπάουντ.

Ο ΑΓΩΝΑΣ:

Οι Έλληνες διεθνείς ξεκίνησαν τον αγώνα τρέχοντας στον αιφνιδιασμό εκμεταλλευόμενοι τα κενά των Ιρανών και μετέτρεψαν το σκορ σε 12-6 (3′). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο κάνοντας coast to coast, τελείωσε με τρομερό κάρφωμα με το σκορ στο 15-8 (5′). Οι Ιρανοί μείωσαν σε 19-17, όντας και το τελικό σκορ της πρώτης περιόδου, μετά από τρίποντο του Νίκα.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με 1/2 βολές από τον Γιώργο Πρίντεζη και στη συνέχεια με τρίποντο του Μήτογλου, με το σκορ να φτάνει στο 23-17 (11′). Ο Θανάσης Αντετοκούμπο με τρίποντο από το πλάι, μεγάλωσε τη διαφορά και το σκορ σε 30-17 (13′). Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο έκανε ακόμα ένα εμφατικό κάρφωμα στον αιφνιδιασμό, με το επιμέρους σκορ στο δεύτερο δεκάλεπτο να είναι 11-0 (15′). Ο Χαντάντι πέτυχε τους πρώτους πόντους του Ιράν στο δεύτερο δεκάλεπτο, μειώνοντας σε 34-19 (17′). Οι Ιρανοί ψαλίδισαν τη διαφορά, μετατρέποντας το σκορ σε 36-25 (18′). Ο Βασιλόπουλος ευστόχησε σε τρίποντο και το σκορ έγινε 39-25 (19΄).  Το ημίχρονο έληξε με το σκορ να βρίσκεται στο 43-27.

Ο Χαντάντι πέτυχε το πρώτο καλάθι του δεύτερου ημιχρόνου, με σουτ από τη βολή με τη βοήθεια του ταμπλό, 43-29 (21′). Η Εθνική βρίσκοντας και πάλι ρυθμό σε άμυνα και επίθεση, έτρεξε επιμέρους σκορ 9-2, φτάνοντας στο 52-31 (23′). O Παπαγιάννης ανέβασε τη διαφορά στο +21, 54-33 (24′). Ο Χαντάντι από την άλλη έφτασε τους 18 πόντους με το σκορ στο 54-35. Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο επιδίωξε την επαφή με τον Χαντάντι και πρόσφερε και πάλι θέαμα, με ένα πόστερ κάρφωμα, 60-39 (26′). Ο “Greek Freak” 2:30 πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου έφτασε στο double-double, με 17 πόντους και 10 ριμπάουντ. Μετά από μια όμορφη δημιουργία του ηγέτη της Εθνικής Ελλάδος, Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο Πρίντεζης άφησε εύκολα τη μπάλα στο καλάθι για το 66-45, (29′). Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο διαμόρφωσε  το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου σε 67-45, έπειτα από 1/2 βολές.

Η Εθνική ξεκίνησε την τέταρτη περίοδο με μια εκπληκτική συνεργασία των Αθηναίου, Γιάννη Αντετοκούνμπο και Θανάση Αντετοκούνμπο, με τον τελευταίο να τελειώνει τη φάση με ένα δυνατό κάρφωμα, 69-45 (31′). Ο Ντίνος Μήτογλου διεύρυνε το σκορ, με άλλο ένα τρίποντο του, σε 72-46 (33′). Ο Μασαγιέκι με γκολ φάουλ, μείωσε σε 74-53 (34′). Τρίποντο και από τον Κόνιαρη, 79-53 (35′).  Ο Ζαφάρι με ένα εμφατικό κάρφωμα έκανε το 83-57 (37′). Ο Ιωάννης Παπαπέτρου με τρίποντο διαμόρφωσε το τελικό σκορ 88-58.

Παίκτης κλειδί του αγώνα ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο ο οποίος έκλεισε το πρώτο ημίχρονο με 15 πόντους (4/5 δίποντα, 7/10 βολές), 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο, 1 κόψιμο. Ο “Greek Freak” κατάφερε να συμπληρώσει double-double λίγο πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, ενώ τελείωσε τον αγώνα με 19 πόντους, 13 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Δεκάλεπτα: Ελλάδα – Ιράν 19-17, 43-27, 67-45, 88-58.