Θράσος από την Πάρμα

Για την 22η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος η Γιουβέντους  κόλλησε στην ισοπαλία 3-3 από την «τρελή» Πάρμα στο Τορίνο, η «βέκια σενιόρα» διατήρησε  την απόσταση στους 9 βαθμούς από την δεύτερη Νάπολι .

Στο πρώτο μέρος οι φιλοξενούμενοι έκαναν δυο γρήγορες άστοχες τελικές με τον Κούτσκα και Ζερβινιό στο 3΄-5΄αντίστοιχα .

Στην συνέχεια η «Γιούβε» άρχισε να πιέζει με αποτέλεσμα να έχει δοκάρι με τον Κεντίρα στο 34΄, Λίγα λεπτά αργότερα  πίεση απέδωσε καρπούς για την  Γιουβέντους καθώς άνοιξε το σκορ με το δέκατο έκτο γκολ του ο Ρονάλντο .

Στην επανάληψη η Πάρμα  είχε ρυθμό στο παιχνίδι της απειλώντας πρώτη με την άστοχη  εκτέλεση φάουλ του Μπρούνο Άλβες. Στο 57΄η ομάδα του Αλέγκρι είχε και δεύτερο δοκάρι με την κεφαλιά του Κεντίρα έπειτα από την πάσα του Ρονάλντο.

Το 2-0 το σημείωσε ο Ρουγκάνι από κοντά με σουτ, ωστόσο ο Ιταλός αμυντικός δεν πρόλαβε να χαρεί, διότι οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με την κεφαλιά του Μπαριλά. Ο Ρονάλντο στο 66΄ πέτυχε το 3-1 με κεφαλιά έπειτα από την σέντρα του  Μάντζουκιτς . Όπως όλα έδειχναν το δεκατοέβδομο γκολ του Πορτογάλου έμοιαζε να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Αλλά η ομάδα του Ρομπέρτο Ντ’ Αβέρσα είχε άλλη άποψη ανεβάζοντας κατακόρυφα την απόδοση της, μείωσε εκ νέου με το τακουνάκι του Ζερβινίο στο 74΄ . Οι “Σταυροφόροι” που πίεζαν κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσια στο 93΄με δράστη τον Ζερβινιό , μετά από την δυνατή προσπάθεια και ασίστ του Ινγκέζε στον Ιβοριανό.

Νωρίτερα η Νάπολι νίκησε εύκολα με 3-0 την Σαμπντόρια (Μίλικ 25΄, Ινσίνιε 26΄, Βέρντι 89΄).  Σε αγώνα για την «ουρά» της βαθμολογίας, Έμπολι και Κιέβο αναδείχθηκαν ισόπαλες 2-2

(45΄,  52΄ Καπούτο – 31΄ Γκιατσιρίνι, 45΄ Στεπίνσκι).