Θριαμβευτής ο Άγιαξ, απέκλεισε την Αϊντχόφεν

Στην επομένη φάση ο Άγιαξ που απέκλεισε στο κύπελλο Ολλανδίας, την προσεχή αντίπαλο του Ολυμπιακού, Αϊντχόφεν

Για τα προημιτελικά του Κυπέλλου Ολλανδίας ο Άγιαξ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι με την Αϊντχόφεν επικρατώντας με 2-1 στο «Johan Cruijff Arena» και πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση.

Ο «Αίαντας» είχε το πάνω χέρι. Το προβάδισμα στο σκορ το πήρε στο 19′ με τον Αλέ, λίγα λεπτά αργότερα (24′) ο ίδιος παίκτης έκανε το 2-0

Η PSV, προσεχής αντίπαλος του Ολυμπιακού στους «32» του Europa League (πρώτο ματς στο «Γ. Καραϊσκάκης» στις 18/02) στην επανάληψη πάτησε το γκάζι και κατάφερε να μειώσει στο 58′ με το αυτογκόλ του Τίμπερ.
Μετά το γκολ και για υπόλοιπα 35 λεπτά δεν μπόρεσε να βρει δεύτερο γκολ και βγήκε εκτός από έναν βασικό στόχο της φετινής σεζόν.