Την έκπληξη έκανε η Μιράντες

Στην προημιτελική φάση του Κόπα ντελ Ρέι, η Μιράντες υποδέχτηκε την Βιγιαρεάλ στο Δημοτικό Στάδιο Αντούβα και πήρε την πρόκριση στην επόμενη φάση επικρατώντας με 4-2.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση και έχασαν ευκαιρίες. Στο 17, η Μιράντες κατάφερε να ανοίξει το σκορ, όταν ο Άιας, έκανε μια εξαιρετική κούρσα και βρέθηκε εντός περιοχής, όπου νίκησε τον τερματοφύλακα, κάνοντας το 1-0. Η Βιγιαρεάλ κατάφερε να ισοφαρίσει στο 32’, όταν ο Οντιβέρος εκτέλεσε απευθείας το κερδισμένο φάουλ, κάνοντας το 1-1. Στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης (45+2’), οι γηπεδούχοι κέρδισαν πέναλτι και ένα λεπτό αργότερα (45+3’), ο Μερκελάνζ το εκτέλεσε εύστοχα για το 2-1.

Δέκα λεπτά μετά την έναρξη του ημιχρόνου (55’), ο Οναΐντια έκανε χέρι εντός περιοχής, με τον διαιτητή να σφυρίζει το πέναλτι. Ένα λεπτό αργότερα (56’), ο Καθόρλα μετέτρεψε το πέναλτι σε γκολ, ισοφαρίζοντας σε 2-2.

Στο 58’, ο Μερκελάνζ έκανε την σέντρα και βρήκε τον Οναΐντια, ο οποίος ήταν αμαρκάριστος στην περιοχή και δεν έχασε την ευκαιρία να κάνει το 3-2. Οι δύο ομάδες συνέχισαν να χάνουν σημαντικές ευκαιρίες προς την αντίπαλη εστία, αλλά αστόχησαν. Η Βιγιαρεάλ ανέβασε ρυθμούς και δημιούργησε ευκαιρίες στην προσπάθειά της να ισοφαρίσει αλλά χωρίς επιτυχία.

Όλα έδειχνα πως το 3-2 θα ήταν το τελικό σκορ, αλλά ο Αντόνιο Σάντσες είχε άλλη γνώμη. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Σάντσες πήρε μια πολύ όμορφη πάσα, βρέθηκε τετ-α-τετ με τον τερματοφύλακα και τον νίκησε, διαμορφώνοντας το τελικό 4-2.

Με αυτή την νίκη, η Μιράντες πήρε την πρόκριση στην ημιτελική φάση του Κόπα ντελ Ρέι.

Κίτρινες: Καστεγιάνος – Ίμπορα, Τσάκλα, Γκασπάρ, Καθόρλα

Μιράντες: Λιμόνες, Φρανκέσα Ντολζ (Κιχέρα 85’), Γκονζάλες Πολριέρ, Οναΐντια, Γκονζάλεζ, Σάντσες, Μάλσα, Μερκελάνζ, Πένα Α. (Γκουριδί 67’), Ρέι, Άιας (Μάρκος Αντρέ 79’)

Βιγιαρεάλ: Φερνάντες, Γκασπάρ, Μορί, Τσάκλα (Πένα Ρ. 46’), Κιντίγια, Ίμπορα, Τσουκουέζε (Αλκάθερ 65’), Ζάμπο Ανγκίσα (Γκόμες 71’), Καθίρλα, Οντιβέρος, Μορένο