Την ήττα γνώρισε ο Παναιτωλικός στο ΟΑΚΑ

Με ήττα 4-0 έκλεισε τις αγωνιστικές υποχρεώσεις του ο Παναιτωλικός από τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε δυναμικά απειλώντας πρώτος στο 6΄με τον Αρμενάκα. Ο Παναιτωλικός απάντησε στο 11΄με το άστοχο σουτ του Λουσέρο.

Οι πράσινοι οι οποίοι είχαν το πάνω χέρι στην επιθετική γραμμή κέρδισαν πέναλτι σο 12΄ από την ανατροπή του Κάτσε από τον Άργκους, την έσχατη των ποινών ανέλαβε ο Χατζηγιοβάνης ο οποίος ήταν εύστοχος . Ο Έλληνας άσος  σκόραρε δυο φορές διότι δόθηκε επανάληψη μετά την πρώτη εκτέλεση διότι ο Μακέντα μπήκε νωρίτερα μέσα στην περιοχή.

Λίγα λεπτά αργότερα η ομάδα του Δώνη έκανε το 2-0 με δράστη τον Μακεντά περνώντας την μπάλα κάτω από τα πόδια του Γιαννακόπουλου. Στο 30΄τα καναρίνια μείωσαν σε 2-1 με τον Μάρκος Πάουλο, αλλά το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ του  Άργκους. Ωστόσο η  μπάλα φάνηκε ότι πήγε βέβαια στον Πάουλο από το κεφάλι του Μακέντα αλλά ο αρχηγός του Παναιτωλικού είχε κάνει κίνηση προς την μπάλα και είναι αυτός που μαρκάρει ο Μακέντα.

Στην συνέχεια του αγώνα οι γηπεδούχοι έριξαν το ρυθμό αλλά ήταν αρκετά επικίνδυνοι. Στο 37΄ ο Μακέντα προειδοποίησε τον Γιαννακόπουλο ο οποίος μπλόκαρε. Τρία λεπτά αργότερα ο Ιταλός επιθετικός σημείωσε το 3-0.

Στην επανάληψη ο αγώνας ήταν ισορροπημένος αμφότερες οι ομάδες είχαν καλές στιγμές. Στο 47΄ο Παναιτωλικός προσπάθησε να απειλήσει τον Κότσαρη αλλά το φάουλ του Μάρκος Πάουλο έπεσε πάνω στο τείχος. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο  Μακέντα εκτέλεσε φάουλ όμως η μπάλα δεν του έκανε το χατίρι. Στο 61΄ο Κότσαρης έδιωξε εντυπωσιακά   το φαουλ του Λουσέρο . Στην συνέχεια η ομάδα του Δέλλα έχασε σημαντική ευκαιρία για να μειώσει καθως οι Μπαϊροβιτς και ο Πάουλο δεν μπόρεσαν να σπρώξουν την μπάλα στα δίχτυα.

Στο 81΄ο Εμμανουηλίδης σημείωσε το τελικό 4-0 ο Έλληνας άσος πηρέ το ριμπάουτ από το σουτ του Καμπετσή και την απόκρουση του Γιαννακόπουλου, και έδωσε στην ομάδα του διαστάσεις θριάμβου. Το 4-0 παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Πλεον ο Παναιτωλικός τερμάτισε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 36 βαθμούς, μία θέση κάτω σε σχέση με πέρυσι που ήταν 8ος και είχε 35 βαθμούς.

Οι συνθέσεις των ομάδων:

Παναθηναϊκός : Κότσαρης, Θεοχάρης, Πούγγουρας, Κολοβέτσιος, Χατηθεοδωρίδης, Τζανδάρης (77′ Καμπετσής), Κάτσε, Στάικος, Χατζηγιοβάνης, Αρμενακάς (66′ Εμμανουηλίδης), Μακέντα (79′ Αθανασακόπουλος).

Παναιτωλικός:  Γιαννακόπουλος, Τσιγγάρας, Μιχάι, Άργκους, Τσοκάνης (66′ Αμαράλ), Λουσέρο, Μάρκος Πάουλο, Ντουάρτε, Γκούγκα, Μανά (79′ Παρράς), Μπάιροβιτς.