Νίκη με θέα Ευρώπης για την Τσέλσι- Εκτός τετράδας η Γιουνάιτεντ

Αποφασισμένη να ανέβει στην Τρίτη θέση φάνηκε η Τσέλσι που έδειξε την επιβλητική της εικόνα στην Γουότφορντ και επικράτησε με 3-0 στην 37η αγωνιστική της Premier League.

Οι Λονδρέζοι έφτασαν τους 71 βαθμούς και σε συνδυασμό με την ισοπαλία της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με την Χάντερσφιλντ, δεν έχουν να ανησυχούν για κάτι από τους «κόκκινους διαβόλους» καθώς έμειναν στους 66 βαθμούς.

Τσέλσι – Γουότφορντ 3-0

Η Τσέλσι επικράτησε της Γουότφορντ με 3-0 στο «Στάνφορντ Μπριτζ» σε ένα ιδιαίτερα σημαντικό παιχνίδι από πλευράς βαθμολογίας για τους «μπλε» για μια θέση στο Τσάμπιονς Λίγκ.

Στα μισά του πρώτου ημιχρόνου η Γουότφορντ είχε μια ελαφρά υπεροχή και προσπάθησε τρείς φορές να απειλήσει την εστία του Κεπα, χωρίς όμως αποτέλεσμα. Η Τσέλσι μετά το ημίωρο βρήκε τα πατήματα της και είχε δύο καλές ευκαιρίες με τον Πέδρο στην προσπάθεια της να ανέβει στην προνομιούχα τρίτη θέση.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους στο 48’ οι «μπλε» πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Λόφτους Τσικ, να κερδίζει στον αέρα κάθε αντίπαλο του και με κεφαλιά να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

Μέσα σε δύο λεπτά ο Αζάρ δημιούργησε ακόμα ένα γκολ αυτή τη φορά ο Νταβίντ Λουίζ στο 50’ με κεφαλιά έγραψε το 2-0. Οι Λονδρέζοι καθάρισαν από νωρίς το παιχνίδι στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο 75’ ο Γκονζάλο Ιγκουαΐν κλείδωσε την νίκη και την τρίτη θέση για την ομάδα του Σάρι, πετυχαίνοντας το 5ο του γκολ με την μπλε φανέλα και έγραψε το τελικό 3-0.

Ο Χολέμπας προσπάθησε στο 78’ να μειώσει για την ομάδα του όμως το σουτ του σταμάτησε το οριζόντιο δοκάρι του Κεπα. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν δίχτυα όμως το γκολ δεν μέτρησε καθώς ο διαιτητής καταλόγισε οφσάιντ.

Σκόρερ: 48′ Λόφτους Τσικ, 51′ Νταβίντ Λουίζ, 75’ Ιγκουαΐν

ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Αθπιλικουέτα, Κρίστενσεν, Νταβίντ Λουίζ(85′ Κέιχιλ), Αλόνσο, Καντέ(10’ Λοφτους Τσικ), Ζορζίνιο, Κόβατσιτς, Πέδρο, Ιγκουαΐν(78’ Ζιρού) , Αζάρ.

ΓΟΥΟΤΦΟΡΝΤ: Φόστερ, Κίκο, Μαριάπα, Κέιθκαρτ, Χολέμπας, Ντουκουρέ, Τσαλόμπα(60’ Κλεβερλι) Περέιρα, Χιουζ, Ντίνι(82’ Γκραέι), Ντελοφέου (73’ Σακσες)

Χάντερσφιλντ – Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1

Με το δεξί ξεκίνησε το ματς η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ καθώς μόλις στο 8’ άνοιξε το σκορ με σουτ του Μακτόμινεϊ για το 0-1. Οι γηπεδούχοι αν και έχουν υποβιβαστεί από την Premier League, δεν φαίνεται να παίζει καθόλου αδιάφορα, απειλώντας μάλιστα στο 39’ με τον Γκράντ, ο οποίος βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Ντε Χέα δεν μπόρεσε όμως να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Μπενζά εκμεταλλεύτηκε την ασταθή άμυνα της Γιουνάιτεντ και στο 60’ βρήκε δίχτυα φέρνοντας το ματς στα ίσα για το 1-1. Με αυτό το τελικό σκορ οι κόκκινοι διάβολοι έμειναν εκτός Τσάμπιονς Λίγκ αφού έμειναν στους 66 βαθμούς.

Σκόρερ: 60′ Μπενζά / 8′ Μακτόμινεϊ

ΧΑΝΤΕΡΣΦΙΛΝΤ: Λοσλ, Μπακούνα, Σίντλερ, Κονγκολό, Ντουρμ, Μπενζά, Μόουϊ, Χογκ, Λόου, Πρίτσαρντ, Γκράντ.

ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΪΤΕΝΤ: Ντε Χέα, Γιάνγκ, Τζόουνς, Λίντελοφ, Σο, Πογκμπά, Μάτιτς, Μακτόμινεϊ, Σάντσες, Ράσφορντ, Μάτα.