Την “ξελάσπωσε” ο Ζότα

Δυσκολότερα από όσο δείχνει το τελικό αποτέλεσμα, νίκησε η Λίβερπουλ την Γουέστ Χαμ.

Αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ από το γκολ του Φορνάλς (10′), η Λίβερπουλ επικράτησε στο Άνφιλντ με 2-1 της αξιόμαχης Γουέστ Χαμ χάρη στα γκολ των Σαλάχ (40′ πέναλτι) και του λυτρωτή Ντιόγκο Ζότα (84′), για την έβδομη αγωνιστική της Premier League.

Πρώτοι οι “κόκκινοι” με 16β, έχοντας ματς περισσότερο από την Έβερτον (13β), ενώ τα “Σφυριά” βρίσκονται στην 13η θέση με 8β.

Η εξέλιξη του ματς:

Στο 10ο μόλις λεπτό, μετά από γέμισμα στην περιοχή της Λίβερπουλ, ο Γκόμες απομάκρυνε λανθασμένα και ο Φορνάλς με σουτ από το όριο του πέναλτι άνοιξε το σκορ για τη Γουέστ Χαμ.

Στο 26′ ένα μακρινό σουτ του Χέντερσον πέρασε λίγο έξω, αλλά οι “κόκκινοι” όλο και ανέβαζαν στροφές.

Στο 40’ ο Μαζουακού έκανε χαζό πέναλτι στον Σαλάχ. Ο Αιγύπτιος ανέβαλε την εκτέλεση και ισοφάρισε για το 1-1.

Στο 51ο λεπτό ο Άλισον έσωσε με σωτηρία επέμβαση μετά από σουτ του Φορνάλς.

Ο Αλέρ στο 66ο λεπτό έχασε μεγάλη ευκαιρία για το 1-2.

Στο 77ο λεπτό η Λίβερπουλ έφυγε στην κόντρα, ο Μανέ πλάσαρε και ο Φαμπιάνσκι έσωσε, όμως στην επαναφορά ο Ζότα σκόραρε αλλά το τέρμα  ακυρώθηκε (μετά και την βοήθεια του VAR) για επιθετικό φάουλ του Μανέ.

Ωστόσο στο 84’ ο Σακιρί πέρασε πανέμορφα στον Ζότα, που έφυγε μόνος και νίκησε στο τετ α τετ τον Φαμπιάνσκι, πλασάροντας τον εύστοχα, για το τελικό 2-1.

Λίβερπουλ (Κλοπ): Άλισον, Ρόμπερτσον, Άρνολντ, Γκόμες, Φίλιπς, Βαϊνάλντουμ Χέντερσον Τζόουνς (71’ Ζότα), Μανέ, Σαλάχ (90’ Μίλνερ), Φιρμίνο (71’ Σακιρί)

Γουέστ Χαμ (Μόγιες): Φαμπιάνσκι, Κουφάλ, Μπαλμπουενά, Ογκμπόνα, Κρέσγουελ, Μαζουακού (88’ Λανσίνι), Φορνάλς, Σούτσεκ, Ράις, Μπόουεν (89’ Μπενραχμά), Αλέρ (74’ Γιαρμολένκο)