Το …Εξπρές του Περιστερίου!

Ο Ατρόμητος επικράτησε του Αστέρα Τρίπολης με 3-2 στο Περιστέρι, στην αυλαία της 7η αγωνιστικής της Σούπερ λιγκ.

Τα τέρματα πέτυχαν για τον Ατρόμητο οι Κουλούρης (2 γκολ) και Μουνάφο(αυτογκόλ), ενώ για τον Αστέρα ο Βαλιεντέ και ο Μανιας.

Οι Περιστεριώτες συνεχίζουν αήττητοι στο πρωτάθλημα (6-1-0) και παραμένουν στην κορυφή μαζί με τον ΠΑΟΚ (19π.).

Πολύ καλό παιχνίδι και από τις δύο ομάδες, όμως στο τέλος κατάφερε να πάρει το τρίποντο ο Ατρόμητος και να επικρατήσει του Αστέρα.

Επιφυλακτικές μπήκαν οι δύο ομάδες στον αγωνιστικό χώρο, προσπαθόντας να δημιουργήσουν φάσεις κυρίως με αντεπιθέσεις.

Η πρώτη μεγάλη ευκαιρία άνηκε στον Ατρόμητο και στο 19ο λεπτό. Ο Βασιλακάκης έκανε το πλασέ μέσα από την περιοχή, όμως ο Αθανασιάδης έδιωξε εντυπωσιακά στη γωνία του.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να επιτίθενται και στο 29ο λεπτό ο Ουγκράι βρέθηκε μπροστά από τον Αθανασιάδη, έκανε την προβολή, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ.

Στο 32ο λεπτό ο Ατρόμητος απείλησε εκ νέου. Ο Βασιλακάκης έκανε την προβολή μέσα από την περιοχή, ο Αθανασιάδης έκανε άστοχη έξοδο, όμως η μπάλα πέρασε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 34ο λεπτό ο Αστέρας Τρίπολης έκανε αισθητή την παρουσία του. Μετά από εκτέλεση φάουλ, ο Τριανταφυλλόπουλος πήρε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνάει λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μέγερι. Πιθανόν να ήταν σε θέση οφσάιντ ο αμυντικός του Αστέρας, καθώς διαμαρτυρήθηκαν έντονα οι Περιστεριώτες.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν την πίεση στα καρέ των Αρκάδων και στο 42ο λεπτό άνοιξε το σκορ. Ο Κουλούρης βρέθηκε απέναντι στον Αθανασιάδη, με τον Έλληνα επιθετικό να ανατρέπεται από τον Έλληνα τερματοφύλακα. Την εκτέλεση ανέλαβε ο επιθετικός του Ατρομήτου, ευστοχώντας και κάνοντας το 1-0, πετυχαίνοντας το 5ο προσωπικό του τέρμα στο πρωτάθλημα.

Η απάντηση των Αρκάδων ήρθε στο 44’, ο Τόνσο μπήκε στην περιοχή, σούταρε, με τον Μέγερι να αποκρούει σωτήρια και να κρατάει το μηδέν στην εστία του.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, ο Ατρόμητος έφτασε κοντά στο 2-0. Σέντρα-σουτ του Ουγκράι από τα αριστερά, πάνω στη γραμμή έδιωξε ο αμυντικός του Αστέρα.

Στο 57ο λεπτό ο Αστέρας ισοφάρισε σε 1-1. Ο Βαλιεντέ με τρομερό σουτ έξω από την περιοχή, νίκησε τον Μέγερι, φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Στο 61ο λεπτό ο Ατρόμητος προηγήθηκε με 2-1. Έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Γιαννούλη, ο Μουνάφο με κεφαλιά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, δίνοντας προβάδισμα στους γηπεδούχους.

Τρία λεπτά αργότερα οι Αρκάδες έφεραν το ματς στα ίσια, ισοφαρίζοντας σε 2-2. Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Τόνσο πήρε την πρώτη κεφαλιά και στη συνέχεια ο Μανιάς με νέα κεφαλιά από κοντά έκανε το 2-2 (64’).

Στο 68ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή ευκαιρία σε σουτ του Μουνάφο, με την μπάλα να περνάει λίγο άουτ.

Στο 80’ ο Αστέρας είχε νέα ευκαιρία, μετά από προσωπική ενέργεια του Καλτσά, βρέθηκε απέναντι στον Μέγερι, όμως το πλασέ, το απέκρουσε ο Ούγγρος τερματοφύλακας, κρατώντας το 2-2.

Στο 88’ η ομάδα του Περιστερίου πέτυχε το 3-2. Ο Ούμπιντες εκτέλεσε το φάουλ έξω από την περιοχή, ο Αθανασιάδης απέκρουσε, η μπάλα πήγε στο οριζόντιο δοκάρι, στη συνέχεια της φάσης, ο Κουλούρης με κοντινή κεφαλιά πέτυχε το γκολ.

Στο 90ο λεπτό μετά από φάση διαρκείας στην άμυνα του Ατρομήτου, ο Μουνάφο σούταρε αλλά η μπάλα πέρασε πάνω από το δοκάρι.

Στο 93′ δέχτηκε κόκκινη κάρτα ο Μάντσος και άφησε με δέκα παίκτες τον Ατρόμητο. Όμως δεν επηρέασε στην συνέχεια, με τους Περιστεριώτες να παίρνουν τη νίκη με 3-2.

Κίτρινες: Γιαννούλης , Μάντσον(Χ2)- Μουνάφο, Καλτσάς, Τριανταφυλλόπουλος

Κόκκινες: Μάντσον

Ατρόμητος: Μέγερι. Σάκιτς, Ρισβάνης, Χατζηισαΐας, Γιαννούλης, Μπουσούλατζιτς, Μάντσον, Ουγκράι(79’ Κωτσόπουλος), Βασιλακάκης (63’Μούγιακιτς), Μπρούνο (79’Ούμπιντες), Κουλούρης

Αστέρας Τρίπολης: Αθανασιάδης, Βλάχος, Πασαλίδης, Τριανταφυλλόπουλος, Μαρτίνεθ, Βαλιέντε(67’ Ιγκλέσιας), Μουνάφο, Καλτσάς, Τόνσο, Τσιλιανίδης, Μανιάς (86’ Μπέλοκ)