Ξέσπασε στον Ήφαιστο ο Ολυμπιακός

Παίρνοντας τον έλεγχο από τα πρώτα λεπτά και δίχως να αφήσει το πόδι από το γκάζι, ο Ολυμπιακός έκανε…. περίπατο κόντρα στον Ήφαιστο (83-46) και έδειξε τις διαθέσεις του ενόψει Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Τα… σπασμένα από την αναμέτρηση με την Αρμάνι Μιλάνο, τα «πλήρωσε» ο Ήφαιστος Λήμνου! Ο Ολυμπιακός ήταν σοβαρός από το ξεκίνημα του αγώνα, επέβαλε πλήρως τον ρυθμό του και δίχως να απειληθεί σε κανένα σημείο του αγώνα έφτασε σε μία άνετη επικράτηση, κάνοντας το 3Χ3 στο πρωτάθλημα, λίγες μέρες πριν υποδεχτεί την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο ΣΕΦ!

Τέσσερις ήταν οι παίκτες του Ολυμπιακού που ξεχώρισαν. Ο Μιλουτίνοβ που είναι σε τρομερή κατάσταση (10 πόντοι με 5/7 δίποντα και 4 ριμπάουντ σε 16 λεπτά), ο Παπανικολάου που βρίσκει τα πατήματά του (13 πόντοι, 3/4 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 1/1 βολή), ο Γουίλιαμς-Γκος που έκανε εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο (11 πόντοι, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ σε 22 λεπτά) κι ο Ζακ ΛεΝτέι που ήταν σαρωτικός στο τέταρτο (10 πόντοι, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα σε 16 λεπτά).

Με τους Γουίλιαμς-Γκος, Τουπάν, Παπανικολάου, Βεζένκοβ, Μιλουτίνοβ στο αρχικό του σχήμα, ο Ολυμπιακός ακούμπησε τη μπάλα -φυσικά- στον Σέρβο σέντερ του που τελείωσε τις φάσεις κοντά στο καλάθι και στη συνέχεια ο Αμερικανός πλέι μέικερ της ομάδας του Ντέιβιντ Μπλατ έβαλε δύο σουτ για το 11-5 στο τέταρτο λεπτό. Ο Τουπάν μάρκαρε τον άσο, ο Βεζένκοβ έδινε εξαιρετικές βοήθειες στην άμυνα, έβαλε και τρίποντο για το 17-5 στο 7′, συνολικά όμως η πρώτη περίοδος δεν είχε καλό μπάσκετ, το έδειχνε και το σκορ της (19-10 με 12/32 σουτ, έξι λάθη ο Ήφαιστος).

Οι φιλοξενούμενοι έτρεξαν ένα 0-6 σε τρία λεπτά στην έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, ο Ολυμπιακός έμεινε χωρίς σκορ με τον ΛεΝτέι να αστοχεί σε λέι-απ κι ο Μπλατ κάλεσε αμέσως timeout. Έβγαλε τον Αμερικανό, έβαλε τον Μιλουτίνοβ, είδε τον Πρίντεζη να πετυχαίνει τρίποντο για το 26-16 και τον Σέρβο να κάνει ξανά εύκολη δουλειά κοντά στο καλάθι. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους σερί 12-0 μετά το timeout του προπονητή τους, πήγαν στο 33-16 στο 17′ και κράτησαν τους αντιπάλους τους χωρίς σκορ για σχεδόν πέντε λεπτά και έκλεισαν το πρώτο μέρος στο 40-22 με τον Γουίλιαμς-Γκος να έχει 11 πόντους από έξι σουτ και τον Γκότσερ (8π.) να ξεχωρίζει για την ομάδα του Μανωλόπουλου.

Ένα 9-0 των γηπεδούχων στην έναρξη της τρίτης περιόδου (50-22 στο 24′) ανάγκασε τον Ήφαιστο να πάρει timeout, η ομάδα της Λήμνου χρειάστηκε πέντε λεπτά για να σκοράρει τους πρώτους της πόντους με τρίποντο του Χαριτόπουλου, να τρέξει ένα σερί 0-8 και να βρει νέα κίνητρα στην αναμέτρηση. Ο Μπλατ είχε πολλά παράπονα από τον ΛεΝτέι, όμως το 61-36 του 30′ ήταν αρκετά ευρύ για περισσότερη γκρίνια. Ο Μπόγρης εκμεταλλεύθηκε τα λεπτά που πήρε, ο Σπανούλης βρήκε πόντους για το 67-36 στο 32′, οι ΛεΝτέι – Τίμα πήραν προσπάθειες στα τελευταία λεπτά και στο φινάλε όλοι ήταν ευχαριστημένοι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 40-22, 61-36, 83-46

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Βεζένκοβ 9 (1), Μιλουτίνοβ 10, Παπανικολάου 13 (2), Γουίλιαμς-Γκος 11 (1), Τουπάν 5, Πρίντεζης 9 (1), Σπανούλης 6 (3/6 δίποντα, 0/3 τρίποντα, 5 ασίστ, 4 λάθη σε 20 λεπτά), Τολιόπουλος 3 (1), Μπόγρης 4, Μάντζαρης, Τίμα 3 (1/7 σουτ), ΛεΝτέι 10 (12 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα σε 16 λεπτά)

ΗΦΑΙΣΤΟΣ ΛΗΜΝΟΥ (Μανωλόπουλος): Μανωλόπουλος 5 (1), Μούρτος, Γκότσερ 10 (2), Έβανς 5 (1/6 βολές), Μπρέιζελτον 4, Σταμάτης 2, Χαριτόπουλος 5 (1), Γόντικας 2, Γουίγκινς, Σμιθ 11 (3), Φρεϊμάνις 2