Το ντέρμπι των Μπορούσια βάφτηκε κίτρινο

Επικράτησε στο ντέρμπι μες την έδρα της Γκλάντμπαχ η Ντόρτμουντ(1-2) και σκαρφάλωσε στην δεύτερη θέση σε απόσταση αναπνοής από την Μπάγερν Μονάχου.

Ο Αζάρ άνοιξε το σκορ μόλις στο 8ο λεπτό της αναμέτρησης έπειτα από ασσίστ του Χάαλαντ. Ο 19χρονος Νορβηγός έκλεψε την μπάλα, τροφοδότησε τον Αζάρ, ο Βέλγος μπήκε από δεξιά στην περιοχή, με εξαιρετική προσποίηση έφερε την μπάλα στο αριστερό όπου με τρομερό τελείωμα άνοιξε το σκορ.

Η ισοφάριση ήρθε με την συμπλήρωση 50 λεπτών αγώνα. Μετά από εκτέλεση κόρνερ από αριστερά, ο Πλεά στο δεύτερο δοκάρι έκανε το γύρισμα και ο Στιντλ από κοντά νίκησε τον Μπίρκι για το 1-1.

Όμως οι Βεστφαλοί κατάφεραν να πάρουν την πολύτιμη νίκη και τους τρεις βαθμούς στο 71′ όταν ο Σάντσο με εξαιρετική μπαλιά έβαλε μόνο του τον Χακίμι, αυτός πρόλαβε τον Ζόμερ κι έστειλε την μπάλα στο βάθος της εστίας.

Γκλάντμπαχ – Ντόρτμουντ 1-2 (50′ Στιντλ / 8′ Αζάρ, 71′ Χακίμι)