Το πάλεψε όσο μπορούσε

Ο Παναθηναϊκός κοίταξε στα μάτια τη Ρεάλ, τη στρίμωξε στα σχοινιά αλλά δεν κατάφερε να φύγει με την νίκη από την Μαδρίτη.

Ο Παναθηναϊκός γνώρισε την ήττα με 76-66 από τη Ρεάλ στη Μαδρίτη για την 22η αγωνιστική της ευρωλίγκας πραγματοποιώντας όμως μια εμφάνιση που αφήνει ελπίδες για τη συνέχεια τη διοργάνωσης.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας σπατάλησαν ένα ημίχρονο μέχρι να βρουν ρυθμό και στο δεύτερο μισό του αγώνα προσπάθησαν για την νίκη χωρίς ωστόσο να το πετυχαίνουν.

Μετά το αποτέλεσμα αυτό ο Παναθηναϊκός υποχώρησε στην 17η θέση, ενώ η Ρεάλ είναι πλέον 4η αφού ξεπέρασε τη Ζενίτ η οποία είχε ηττηθεί από την Μπαρτσελόνα.

Οι παίκτες του Κάτας κατέθεσαν στο παρκέ ψυχή και πάθος, είχαν ενέργεια και σε άμυνα και στην επίθεση άλλα δυστυχώς πλήρωσαν το κακό τους ξεκίνημα όταν και βρέθηκαν πολύ νωρίς πίσω με δέκα πόντους στο σκορ(16-6 στο 6′).

Ο Παναθηναϊκός κατάφερε μέσα από το παιχνίδι του να μην φανούν καθόλου οι απουσίες των Παπαγιάννη και Παπαπέτρου καθώς ήταν πολύ συγκεντρωμένος στο πλάνο του και δεν άφησε να φανούν τα κενά και οι αδυναμίες στη ρακέτα.

Χαρακτηριστικό είναι το γεγονός ότι στην μάχη των ριμπάουντ νικητές βγήκαν οι «πράσινοι» ενώ και στις τελικές πάσες ο Παναθηναικός ήταν καλύτερος με 31 ασιστ έναντι 21 της Ρεάλ.

Σημείο κλειδί της αναμέτρησης η πρώτη περίοδος όταν και η Ρεάλ προηγήθηκε νωρίς με 10 πόντους διαφορά βάζοντας και τις βάσεις για την επικράτηση. Μάλιστα η ομάδα του Πάμπλο Λάσο προηγήθηκε ακόμα και με 22 πόντους στο ημίχρονο(49-27).

Στο δεύτερο και το τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός έβγαλε αντίδραση και ενέργεια και ροκάνισε τη διαφορά μέχρι και τους 5 πόντους. Η Ρεάλ όμως δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να της “κλέψει” την νίκη και με σωστότερες επιλογές στην επίθεση πήρε την νίκη.

Ο Νέντοβιτς ήταν ο πρώτος σκόρερ για τους ¨πράσινους” με 18 πόντους με τον Κάτας όμως να μοιράζει εξαιρετικά την τράπουλα και να παίρνει πόντους από όλους τους παίκτες του.

H Ρεάλ μπήκε καλύτερα και πιο δυνατά στην αναμέτρηση και στο 2’ προηγήθηκε με 5-0, ενώ στο 4’ έκανε το 12-4. Στο 6’ η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό (16-6) και στο 7’ έγινε το 20-8, πριν το φινάλε του δεκαλέπτου με 25-11.

Η εικόνα του αγώνα δεν διαφοροποιήθηκε με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και στο 12’ οι γηπεδούχοι βρέθηκαν προηγούμενοι με 29-15. Στο 14’ έγινε το 33-17 υπέρ της Ρεάλ  και στο 16’ το 38-19, με τον Παναθηναϊκό να μειώνει σε 40-25 στο 17’ πριν το φινάλε του ημιχρόνου με 49-27.

Οι «πράσινοι» ξεκίνησαν το τρίτο δεκάλεπτο με ένα σερί 7-0 για το 49-34 του 22’, ενώ στα μισά της περιόδου η Ρεάλ προηγούταν με 55-39. Στο 27’ το «τριφύλλι» μείωσε σε 55-44 και στο 28’ έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό (58-49, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 64-50.

Στην Τελευταία περίοδο Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε και μείωσε  σε 66-61 στο 34’αλλά δύο τρίποντα των παικτών του Πάμπλο Λάσο ανέβασαν το σκορ στο 72-61 βάζοντας τέλος ουσιαστικά στη αναμέτρηση αφού η ομάδα πάλεψε μέχρι το τέλος χωρίς ωστόσο να καταφέρει κάτι και να φύγει τελικά από την Μαδρίτη με την ήττα με 76-66.

Πλέον ο Παναθηναϊκός ετοιμάζεται για την επόμενη αναμέτρηση του που θα είναι σε δυο βράδια στην Αθήνα όπου υποδέχεται τη Βαλένθια. Όσον αφορά τη Ρεάλ αυτή θα αγωνιστεί εκτός έδρας με την Άλμπα.

Τα δεκάλεπτα: 25-11, 49-27, 64-50, 76-66

Real Madrid (Λάσο): Κοζέρ 11 (3), Φερνάντες, Αμπάλντε 4, Τάιους 4, Αλοθέν 13 (1), Ντεκ 20 (1), Γκαρούμπα, Κάρολ 3 (1), Ταβάρες 4, Γιουλ 7 (1), Τόμπκινς, Τέιλορ 10.
Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 4, Μποχωρίδης 5 (1), Όγκαστ 13, Κασελάκης 3 (1), Βουγιούκας, Καλαϊτζάκης, Φόστερ 11 (1), Νέντοβιτς 18 (1), Γουάιτ 5 (1), Μήτογλου 5, Μπέντιλ 2, Σαντ-Ρος.