Κύπελλο Ιταλίας: Εύκολη πρόκριση η Γιουβέντους, δύσκολα η Αταλάντα

Η Γιουβέντους πέρασε εύκολα στα ημιτελικά, ενώ η Αταλάντα πήρε σπουδαία πρόκριση με 10 παίκτες κόντρα στη Λάτσιο.

Στο “Allianz Stadium” η Γιουβέντους πήρε μια άνετη πρόκριση στα ημιτελικά του κυπέλλου Ιταλίας, νικώντας με 4-0 την ΣΠΑΛ. Η ομάδα του Αντρέα Πίρλο θα βρει αντιμέτωπη την Ίντερ στην επόμενη φάση, που απέκλεισε την συμπολίτισσα της Μίλαν.

Η Γιούβε ήταν το αφεντικό στο πρώτο ημίχρονο και καθάρισε την πρόκριση από νωρίς. Η ομάδα του Πίρλο άνοιξε το σκορ στο 16′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Άλβαρο Μοράτα. Πέναλτι που κέρδισε ο Ραμπιό μετά από ανατροπή του από τον Βικάρι.

Το 2-0 δεν άργησε να έρθει. Ο Κουλουσέφσκι πήρε την μπάλα και μπήκε στην περιοχή. Ο Σουηδός έκανε τις προσποιήσεις και στην συνέχεια το γύρισμα έξω από την περιοχή. Εκεί βρέθηκε ο Φραμπότα που έπιασε ένα κεραυνό και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα στο 33ο λεπτό.

Καλύτερη στιγμή για την ΣΠΑΛ ένα μακρινό σουτ του Φλοκάρι στο 37′, αλλά η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Μπουφόν.

Στο δεύτερο μέρος η Μεγάλη Κυρία έκανε ό,τι ήθελε στον αγωνιστικό χώρο. Οι μπιανκονέρι απειλούσαν με κάθε τρόπο, όποτε ήθελαν στο μεγαλύτερο διάστημα.

Το 3-0 για τους γηπεδούχους σκόραρε ο Κουλουσέφσκι, μετά από ασίστ του Φρεντερίκο Κιέζα στο 79ο λεπτό, με ωραίο τελείωμα μέσα από την περιοχή. Το τελικό 4-0 σημείωσε ο Κιέζα στο τελευταίο λεπτό του ματς (94′), σκοράροντας σε κενή εστία.

Γιουβέντους: Μπουφόν, Φραμπότα (67′ Άλεξ Σάντρο), Ντεμιράλ (83′ Μάρκο ντα Γκράτσα), Ντε Λιχτ, Ντραγκουσίν, Ράμσεϊ, Ραμπιό, Φατζιόλι (87′ ΜακΚένι), Μπερναρντέσκι (46′ Ντι Πάρντο), Κουλουσέφσκι, Μοράτα (67′ Κιέζα).

ΣΠΑΛ: Μπερίσα, Οκόλι, Βικάρι (46′ Τόμοβιτς), Ρανιέρι (46′ Σάλα), Σερνικόλα, Εσποσίτο (66′ Βαπόρι), Μισιρόλι (86′ Βιβιάνι), Ντίκμαν, Σεκ, Μπρινόλα, Φλοκάρι (66′ Μόρο).

ΜΑΤΣΑΡΑ ΜΕ ΑΤΑΛΑΝΤΑ ΣΤΑ ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

Σε ένα παιχνίδι που είχε αποβολή, χαμένο πέναλτι και 5 γκολ, η Αταλάντα έκανε ανατροπή στην ανατροπή και με 10 παίκτες κατάφερε να πάρει την πρόκριση, με 3-2 απέναντι στην Λάτσιο. Η ομάδα του Μπέργκαμο θα βρίσκεται στα ημιτελικά του κυπέλλου, εκεί που θα αντιμετωπίσει τον νικητή στο ζευγάρι Νάπολι-Σπέτσια.

Εντυπωσιακό πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να βρίσκουν από δύο τέρματα η κάθε μία (2-2). Η Αταλάντα ήταν αυτή που άνοιξε το σκορ με κοντινή προβολή του Τζιμσίτι στο 7′. Οι Λατσιάλι απάντησαν με την κεφαλιά του Μουρίκι στο 17ο λεπτό, ενώ πήραν κεφάλι στο σκορ με τον Ατσέρμπι στο 34′. Παρόλα αυτά οι γηπεδούχοι αντέδρασαν άμεσα, ισοφαρίζοντας σε 2-2 με τον Μαλινόβσκι στο 37′.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε άσχημα για την ομάδα από το Μπέργκαμο, καθώς έμεινε με 10 παίκτες, μετά την αποβολή του Παλομίνο. Ο Ιταλός στόπερ ανέτρεψε τον Λατσάρι στο 53′, όταν έβγαινε σε θέση για γκολ.

Η ομάδα του Γκασπερίνι παρά το αριθμητικό μειονέκτημα δεν το έβαλε κάτω. Η Αταλάντα έφτασε στην δική της ανατροπή (μετά το 1-2 στο 37′ για την Λάτσιο) με το τέρμα του Μίραντσουκ στο 57′. Μάλιστα, οι γηπεδούχοι είχαν την ευκαιρία να πετύχουν και 4ο γκολ, αλλά ο Ρέινα απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Ζαμπάτα στο 67′, με το 3-2 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Αταλάντα: Γκολίνι, Τζιμσίτι, Ρομέρο, Παλομίνο, Μάεχλε (88′ Καλντάρα), Πεσίνα, Φρόιλερ, Γκόζενς, Μαλινόβσκι (60′ Σαπάτα), Μίραντσουκ (59′ Ντε Ρον), Μουριέλ (63′ Τολόι)

Λάτσιο: Ρέινα, Πάτρικ (46′ Παρόλο), Χεντ (71′ Ιμόμπιλε), Ατσέρμπι, Μάρουσιτς, Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς, Εσκαλάντε (62′ Κορέα), Άκπα-Άκπρο, Φάρες (46′ Λάτσαρι), Περέιρα (81′ Λούλιτς), Μουρίκι