Τον VARεσε αλλά μένει ζωντανός

Ηττήθηκε ελέω VAR ο Ολυμπιακός και όλα κρίνονται την τελευταία αγωνιστική.

Την ήττα με 2-1 γνώρισε ο Ολυμπιακός από τη Μαρσέιγ στο «Βελοντρόμ» για την 5η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Οι «ερυθρόλευκοι» παρόλο που προηγήθηκαν, η Μαρσέιγ με δύο πέναλτι που σηκώνουν πολλή κουβέντα (ειδικά το δεύτερο) και μάλιστα υποδείχθηκαν ύστερα από υπόδειξη του VAR, γύρισαν το παιχνίδι.

Σκόρερ για τους Πειραιώτες ο Μαντί Καμαρά στο 33’ και για τους Γάλλους ο Ντιμίτρι Παγέ στο 55’ και στο 75’ με δύο εκτελέσεις πέναλτι.

Με αυτό το αποτέλεσμα, το πράγμα για τον Ολυμπιακό δυσκολεύει. Καθώς, σε συνδυασμό με το 0-0 του Πόρτο-Μάντσεστερ Σίτι, για να συνεχίσει ως 3ος στο Γιουρόπα Λιγκ, την τελευταία αγωνιστική που υποδέχεται την Πόρτο, θέλει ίδιο ή καλύτερο αποτέλεσμα από αυτό της Μαρσέιγ κόντρα στην Σίτι (αμφότερα τα παιχνίδια την Τετάρτη 9/12 στις 22.00). Αυτό, καθώς λόγω του σημερινού εκτός έδρας γκολ, υπερτερεί στην ισοβαθμία με τους Γάλλους. Παράλληλα πλέον δεν μπορεί να τερματίσει 2ος.

Το ματς

Με 4-3-3 παρέταξε τον Ολυμπιακό ο Πέδρο Μαρτίνς. Ο Σα ήταν κάτω από τα δοκάρια, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας στην άμυνα, Εμβιλά, Καμαρά, Μπουχαλάκης στο κέντρο, Βρουσάι και Φορτούνης στα άκρα και ο Ελ Αραμπί στην κορυφή.

Με τον ίδιο σχηματισμό παρέταξε και τη Μαρσέιγ ο Αντρέ Βίλας Μπόας. Ο Μανταντά στο τέρμα, Αμαβί, Άλβαρο, Τσαλέτα-Τσαρ, Σακάι στην άμυνα, Καμαρά, Κουζάνς, Ρονζίερ στο κέντρο, Τοβέν, Παγέ στα άκρα και ο Μπενεντέτο στην κορυφή.

Οι «ερυθρόλευκοι» περίμεναν τους Μασσαλούς, που είχαν την κατοχή της μπάλας, παίζοντας με αντεπιθέσεις, με τις δύο ομάδες ωστόσο να έχουν θέματα στο κέντρο ανά διαστήματα. Και οι δύο ομάδες δημιούργησαν φάσεις και σε μια από τις αντεπιθέσεις του Ολυμπιακού ήρθε το γκολ.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Μασσαλοί ανέβασαν την απόδοσή τους. Με δύο πέναλτι (το δεύτερο λανθασμένο), πέτυχαν ισάριθμα γκολ και πήραν τη νίκη.

Η Μαρσέιγ έκανε την πρώτη της μεγάλη ευκαιρία στο 8’, όταν ο Τοβέν σούταρε, με τον Σεμέδο να παρεμβάλλεται και η μπάλα να περνά κόρνερ. Μετά την εκτέλεση, ο Αμαβί σέντραρε από αριστερά, ο Παγέ σούταρε αλλά ήταν άστοχος.

Ο Ολυμπιακός «απάντησε» στο 11’ με ένα σουτ του Βρουσάι που κόντραρε, αλλά την πρώτη του μεγάλη ευκαιρία την έκανε δύο λεπτά μετά. Μετά από κυκλοφορία της μπάλας, ο Φορτούνης έκανε κίνηση από δεξιά, σέντραρε για τον Ελ Αραμπί, ο οποίος έπιασε κεφαλιά που μπλόκαρε ο Μανταντά.

Στο 33ο λεπτό, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε. Μετά από αντεπίθεση, ο Φορτούνης άνοιξε αριστερά στον Βρουσάι, αυτός μπήκε από αριστερά και με ψυχραιμία έδωσε στον Καμαρά που βρισκόταν στο ημικύκλιο και ύστερα από προσποίηση, σούταρε με το αριστερό, νικώντας τον Μανταντά για το 0-1. Αυτό μάλιστα είναι το πρώτο ευρωπαϊκό γκολ στην καριέρα του Μαντί Καμαρά.

Ξεκινώντας το δεύτερο μέρος, στο 47’, ο Τσαλέτα-Τσαρ έκανε άστοχη κεφαλιά ύστερα από κόρνερ του Παγέ.

Στο 52’ ο Τοβέν ανατράπηκε από κόντρα που έβαλε ο Σισέ. Ο Μανθάνο αφού συμβουλεύτηκε το VAR καταλόγισε πέναλτι. Το εκτέλεσε στο 55’ ο Παγέ, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 61’ ο νεοεισελθών Σανσόν έκανε ένα εναέριο σουτ, αλλά ο Σα μπλόκαρε.

Η Μαρσέιγ στο 72 κέρδισε και δεύτερο (αμφισβητούμενο) πέναλτι. Σε γέμισμα προς τα μέσα, ο Ραφίνια βρίσκει τη μπάλα με το χέρι, αλλά είναι οριακή η φάση για το αν είναι μέσα ή έξω από τη περιοχή. Το ριπλέι ωστόσο έδειξε πως ο Ραφίνια ήταν εκτός περιοχής. Στο 75’ και πάλι ο Παγέ, νίκησε τον Σα για το 2-1.

Στο 90’+3’ ο Σουντανί έκανε σέντρα από δεξιά για τον Σισέ, αυτός έπιασε κεφαλιά αλλά οι αμυντικοί έδιωξαν. Ο ίδιος στο 90’+6’ σούταρε με δύναμη αλλά ήταν άστοχος.

Μαρσέιγ (Αντρέ Βίλας Μπόας): Μανταντά, Αμαβί, Άλβαρο, Τσαλέτα-Τσαρ, Σακάι, Καμαρά, Κουζάνς (56’ Σανσόν), Ρονζιέ (85’ Γεγέ), Τοβέν (90’+5’ Άκε), Παγέ, Μπενεντέτο (46’ Ζερμέν)

Ολυμπιακός (Πέδρο Μαρτίνς): Σα, Ραφίνια, Σεμέδο, Σισέ, Χολέμπας, Εμβιλά (79’ Μασούρας), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βρουσάι (90’+2’ Σουντανί), Φορτούνης, Ελ Αραμπί