Νίκη πρόκρισης για Λίβερπουλ, πέταξε βαθμούς η Αταλάντα

Η Λίβερπουλ κλείδωσε την πρόκριση για τη φάση των “16” του Champions League, νικώντας τον Άγιαξ, ενώ η Αταλάντα αναδείχθηκε ισόπαλη με την Μίντιλαντ.

Η Λίβερπουλ πανηγύρισε νίκη πρόκρισης κόντρα στον Άγιαξ, ενώ η Αταλάντα πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας με την Μίντιλαντ, για την 5η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Λίβερπουλ – Άγιαξ 1-0

Η Λίβερπουλ επικράτησε του Άγιαξ με 1-0 στο Άνφιλντ.

Η Λίβερπουλ τα βρήκε… σκούρα κόντρα στον Άγιαξ, όμως τον “λύγισε” και κλείδωσε την πρόκριση για την επόμενη φάση του θεσμού.

Για την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Τζόουνς (58′), ο οποίος εκμεταλλεύτηκε μια τραγική έξοδο του Ονανά.

Με αυτή τη νίκη η Λίβερπουλ παρέμεινε στην 1η θέση της βαθμολογίας του ομίλου με 12 βαθμούς, ενώ ο Άγιαξ βρέθηκε στην 3η θέση με 7 βαθμούς.

Αμφότερες οι ομάδες μπήκαν αρκετά δυνατά στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με τους “ρεντς” να έχουν λίγο περισσότερη κατοχή. Στο 6′ είχαν και την πρώτη του καλή στιγμή, όταν ο Τζόουνς εξαπέλυσε ένα σουτ, όμως η μπάλα κατέληξε στο δοκάρι.

Μπορεί το ματς να ξεκίνησε δυνατά, όμως αργότερα ο ρυθμός δεν ήταν και τόσο υψηλός. Η πρώτη ευκαιρία για τον Αίαντα ήρθε στο 19′, με τον Άντονι να επιχειρεί ένα σουτ από το όριο της περιοχής και την μπάλα να καταλήγει άουτ.

Οι Ολλναδοί είχαν γίνει πιο απειλητικοί από την ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ, ενώ στο 32′ είχαν ακόμα μια ευκαιρία, όταν ο Μαζραουί με ένα πολύ δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα προς την εστία, όμως ο Κέλεχερ απέκρουσε εντυπωσιακά.

Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή, σε ένα πρώτο ημίχρονο που οι φιλοξενούμενοι εμφανίστηκαν ανώτεροι των προσδοκιών.

Στην επανάληψη η ολλανδική ομάδα μπήκε πολύ πιο δυνατά και στο 57′ είχε διπλή ευκαιρία που την έφερε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ. Συγκεκριμένα, στο 57′ ο Άντονι εξαπέλυσε ένα σουτ, το οποίο απέκρουσε με δυσκολία ο Κέλεχερ και ο Νέρες πήρε το ριμπάουντ και έστειλε την μπάλα στο δοκάρι.

Μετά από 1 λεπτό η μπάλα τιμώρησε τον Άγιαξ, με τους γηπεδούχους να κάνουν το 1-0. Ο Γουίλιαμς έκανε μια σέντρα, ο Ονανά πραγματοποίησε μια τραγική έξοδο και ο Τζόουνς με μια προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Η ομάδα του Έρικ τεν Χαχ προσπαθούσε να αντιδράσει, όμως οι Άγγλοι δεν τους άφηναν να δημιουργήσουν, με αποτέλεσμα να μην μπορεί να πατήσει περιοχή.

Στο 84′ οι “ρεντς” βρέθηκαν πολύ κοντά και στο δεύτερο τέρμα, όταν ο Φιρμίνο σούταρε μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ονανά του είπε όχι, ενώ 4 λεπτά μετά ο Αίαντας απάντησε σε αυτή την ευκαιρία, με τον Χούντελαρ να κάνει μια κεφαλιά και τον Κέλεχερ να αποκρούει εντυπωσιακά.

Κίτρινες: Βαινάλντουμ, Χέντερσον, Μανέ – Σουρς, Μπλιντ

Λίβερπουλ: Κέλεχερ, Γουίλιαμς, Μάτιπ, Φαμπίνιο, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Βαινάλντουμ, Τζόουνς, Ζότα (68′ Φιρμίνο), Μανέ, Σαλάχ (90′ Γουίλιαμς)

Άγιαξ: Ονανά, Μαζραουί (86′ Χούντελαρ), Σουρς, Μπλιντ (86′ Μαρτίνεζ), Ταλιαφίκο, Άλβαρεζ (69′ Λαμπιάντ), Κλάσεν, Γκράβενμπερκ, Άντονι, Νέρες (81′ Τραορέ), Τάντιτς

Αταλάντα – Μίντιλαντ 1-1

Αταλάντα και Μίντιλαντ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Ατλέτι Ατζούρι.

Η Μίντιλαντ έβαλε δύσκολα στην Αταλάντα στο Μπέργκαμο, κατακτώντας τον πρώτο βαθμό για την φετινή σεζόν στο θεσμό.

Η ομάδα του Μπριάν Πρίσκε προηγήθηκε χάρις το γκολ του Σολζ (13′), ενώ οι Ιταλοί ισοφάρισαν με τον Ρομέρο (79′).

Αυτή η ισοπαλία φέρνει την Αταλάντα στην 2η θέση της βαθμολογίας του ομίλου με 8 βαθμούς και την Μίντιλαντ στην τελευταία θέση με 1 βαθμό.

Οι Δανοί μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι, πιέζοντας αρκετά ψηλά. Η πρώτη του ευκαιρία ήρθε μόλις στο 5′, όταν ο Άντερσον επιχείρησε ένα σουτ από το άκρο της περιοχής, όμως η μπάλα κατέληξε στην αγκαλιά του Σπορτιέλο.

Μετά από 5 λεπτά οι Μπεργκαμάνσκι απάντησαν με τον Ντουβάν Ζαπάτα, όταν έπειτα από ένα μπέρδεμα στην περιοχή βρέθηκε με την μπάλα στα πόδια μπροστά από την εστία, αλλά το σουτ του ήταν πολύ αδύναμο και ο Χάνσεν απέκρουσε.

Στο 13′ οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 0-1. Ο Σολζ εξαπέλυσε ένα εκπληκτικό σουτ από το όριο της περιοχής, στέλνοντας την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι, με τον Σπορτιέλο να μένει “άγαλμα”.

Από εκεί και έπειτα οι Ιταλοί προσπαθούσαν να φέρουν το ματς στα ίσα και είχαν ανεβάσει την πίεση τους, ενώ στο 32′ έχασαν τεράστια ευκαιρία με τον Πεσίνα, ο οποίος με ένα σουτ του έστειλε την μπάλα λίγο δίπλα από το δοκάρι.

Στο δεύτερο ημίχρονο την πρώτη καλή στιγμή την είχε η Μίντιλαντ, με τον Καμπά να σουτάρει από κοντινή απόσταση και να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι.

Μετά από δύο πολύ καλές ευκαιρίες της ιταλικής ομάδας με τον Τραορέ στο 76′ και στο 78′ ήρθε η ισοφάριση. Στο 79′ ο Χάτεμποερ με μια πολύ ωραία σέντρα βρήκε τον Ρομέρο μες στην περιοχή και εκείνος με μια κεφαλιά έφερε το ματς στα ίσα.

Κίτρινες: Ντζιμσίτι, Ρομέρο – Καμπά, Παουλίνιο

Αταλάντα: Σπορτιέλο, Ντζιμσίτι, Ρομέρο, Παλομίνο (68′ Τολόι), Χάτεμποερ, Πεσίνα, Φρέουλερ (68′ Ντε Ρουν), Γκοζένς (86′ Ρουγκέρι), Γκόμεζ (46′ Ίλισιτς), Ζαπάτα, Μουριέλ (68′ Τραορέ)

Μίντιλαντ: Χάνσεν, Τζ. Άντερσον, Τζέιμς, Σολζ, Παουλίνιο, Χόεγκ, Ντρέγιερ (82′ Ίσακσεν), Μ. Άντερσον, Ονιέκα, Μαμπίλ (67′ Βίμπε), Καμπά (82′ Μάντσεν)