Το ντέρμπι του Β. Λονδίνου στην Τότεναμ, ανάσα παραμονής για την Άστον Βίλα

Αφεντικό του Βορείου Λονδίνου η Τότεναμ που νίκησε την Άρσεναλ, κρίσιμο τρίποντο για την Άστον Βίλα.

Για την 35η αγωνιστική της Premier League, η Τότεναμ πήρε το ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου κόντρα στην Άρσεναλ, ενώ η Άστον Βίλα ελπίζει μαθηματικά στην παραμονή με τη νίκη της απέναντι στην Κρίσταλ Πάλας.

Τότεναμ – Άρσεναλ 2-1

Η Τότεναμ κατάφερε να πάρει τη πολυπόθητη νίκη απέναντι στην Άρσεναλ, στο ντέρμπι του Βορείου Λονδίνου.

Στη συνολική εικόνα, ο Αρτέτα νίκησε τον Μουρίνιο αλλά το αμυντικό πρόβλημα των φιλοξενούμενων έκανε, ξανά, την εμφάνιση του και οι “Πετεινοί” δεν είπαν όχι, ειδικά στο “δώρο” του πρώτου γκολ.

Το πρώτο μισό του πρώτου ημιχρόνου τα είχε όλα. Δύο γκολ, ένα για κάθε ομάδα και αρκετές φάσεις. Ο Λακαζέτ άνοιξε το σκορ στο 16′ σε μία φάση που δεν κινδύνευε η άμυνα των γηπεδούχων, αλλά ο Γάλλος νίκησε τον Γιορίς στην κλειστή του γωνία, με ένα πολύ δυνατό σουτ εκτός περιοχής.

Η άμυνα των “Κανονιέρηδων” έκανε πάλι τα δικά της, ο Κολάσινατς γύρισε λάθος την μπάλα προς τα πίσω στον Λουίζ και ο Σον δεν είπε όχι στο “δώρο”. Έκανε το 1-1 στον αβοήθητο Μαρτίνεζ και όλα ξεκίνησαν από την αρχή, μόλις, στο 19′.

Το υπόλοιπο 20λεπτο κύλησε, επίσης, με φάση, αλλά το ίδιο σκορ έμεινε. Ο Ντέιβις σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με πολύ μακρινό σουτ, ενώ ο Μαρτίνεζ βρήκε όσο χρειαζόταν την μπάλα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν δύο πολύ καλά σουτ με Ομπαμεγιάνγκ (εκτέλεση φάουλ και Πεπέ που πέρασαν ελάχιστα άουτ. Ο Ιβοριανός βρήκε χώρο να σουτάρει ξανά, αλλά, παρά την πλεονεκτική θέση, ο Γιορίς μάζεψε την μπάλα.

Στο πρώτο μισό του δευτέρου 45λέπτου, μόνο η ομάδα του Αρτέτα εμφανίστηκε καθώς είχε εξωπραγματικά ποσοστά κατοχής (πάνω από 80%) και μία σπουδαία ευκαιρία του Ομπαμεγιάνγκ, που σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι.

Η Άρσεναλ σπαταλούσε τη μία ευκαιρία μετά την άλλη αλλά οι παίκτες του Μουρίνιο βρήκαν το γκολ στο 81′ από ένα κόρνερ. Από την εκτέλεση του Σον, ο Αλντεβάιρελντ νίκησε στον αέρα τον Μουστάφι, και η κεφαλιά του τον εκπληκτικό Μαρτίνεζ.

Κίτρινες: Λο Σέλσο (16′), Οριέ (34′), Λακαζέτ (45+1′), Ντέιβις (45+2′), Πεπέ (61′), Βινκς (76′), Μπέργκβαϊν (87′), Σακά (90′)

Τότεναμ (Μουρίνιο): Γιορίς, Ντέιβις, Σάντσεζ, Αλντεβάιρελντ, Οριέ, Λο Σέλσο (84′ Σκιπ), Βινκς, Σισοκό, Σον, Κέιν, Λούκας (82′ Μπέργκβαϊν)

Άρσεναλ (Αρτέτα): Μαρτίνεζ, Κολάσινατς (84′ Γουίλοκ), Λουίζ, Μουστάφι, Τίρνεϊ (84′ Νέλσον), Τσάκα, Θεμπάγιος, Μπεγιερίν (84′ Σέντρικ), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζέτ, Πεπέ (70′ Σακά)

Άστον Βίλα – Κρίσταλ Πάλας 2-0

Η Άστον Βίλα πήρε σημαντική ανάσα για την παραμονή, καθώς επικράτησε με 2-0 της Κρίσταλ Πάλας. Δύο γκολ πέτυχε ο Τρεζεγκέ (45+4′, 59′) ενώ ο Σακό είδε μόλις στο 8′ να του ακυρώνεται κανονικό γκολ, που θα άλλαζε τελείως το τελικό αποτέλεσμα και, ίσως, οι Χωριάτες, να μην κέρδιζαν.