Α1 Βόλεϊ Ανδρών: Πρωταθλητής Ελλάδος ο Παναθηναϊκός μετά από 14 χρόνια

Πρωταθλητής Ελλάδος στέφθηκε ο Παναθηναϊκός, μετά από 14 χρόνια, αφού νίκησε για δεύτερη φορά τον Ολυμπιακό.

Ο Παναθηναϊκός πήρε την νίκη κόντρα στον Ολυμπιακό, με 3-1 σετ και έκανε το 2-0 στην σειρά των τελικών, κατακτώντας το πρωτάθλημα μετά από 14 ολόκληρα χρόνια.

Ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πέτυχε τον πρώτο πόντο του παιχνιδιού. Ο Παναθηναϊκός απάντησε και πήρε προβάδισμα 2-1, στην μοναδική στιγμή που βρέθηκε μπροστά στο σκορ στο σετ. Ο Ολυμπιακός πήρε διαφορά μέχρι και +5 στο 4-9, ενώ στα μέσα του σετ το τριφύλλι ισοφάρισε σε 12-12. Από εκεί και πέρα οι ερυθρόλευκοι πήραν κεφάλι στο σκορ και πήρε το σετ με 22-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός έδειξε να μπαίνει καλύτερα, ωστόσο ο Ολυμπιακός μετά το 3-3, πήρε και πάλι προβάδισμα. Οι Πειραιώτες ήταν μπροστά στο σκορ, με τον Παναθηναϊκό να ισοφαρίζει σε 19-19 και το σετ να πηγαίνει πόντο πόντο μέχρι το21-21. Οι παίκτες του Παναθηναϊκού στην συνέχεια πάτησαν γκαζι, έκαναν την ανατροπή και πήραν το σετ, ισοφαρίζοντας σε 1-1, με 25-22.

Με φόρα μπήκε και στο τρίτο σετ ο Παναθηναϊκός, που πήρε γρήγορα διαφορά έξι πόντων στο 8-2. Οι πράσινοι έφτασαν την διαφορά μέχρι και το +8 στην συνέχεια στο 16-8. Οι πράσινοι πήραν το σετ, ολοκληρώνοντας την ανατροπή 2-1, με 25-15.

Ίδια εικόνα και στο 4ο σετ, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει διάφορα από νωρίς με 7-1. Οι πράσινοι ήταν ανώτεροι, έφτασαν την διαφορά ακόμη και στους 12 πόντους, στο 20-8. Στη συνέχεια, κατέκτησαν το σετ κάνοντας το 3-1 με 25-13.

Τα σετ: 22-25, 25-22, 25-15, 25-13