“Πάρτι” η Τότεναμ, “σκότωσε” τη Μπόρνμουθ η Σαουθάμπτον

“Μαχαιριά” στη Μπόρνμουθ που μάχεται για την παραμονή στη Πρέμιερ λιγκ, έδωσε η αδιάφορη Σαουθάμπτον, ενώ άνετη νίκη επί της Λέστερ πήρε η Τότεναμ.

Για την 37η αγωνιστική της Πρέμιερ λιγκ, η Τότεναμ επικράτησε εύκολα της  Λέστερ με 3-0, ενώ η Σαουθάμπτον πέρασε από την έδρα της Μπόρνμουθ και την έβαλε σε “μπελάδες”.

Τότεναμ- Λέστερ 3-0

“Φωτιά” τα “Σπιρούνια” που χρειάστηκαν ένα ημίχρονο για να καθαρίσουν τον αγώνα με τη Λέστερ στο ” Tottenham Hotspur Stadium”.

Μόλις στο 6ο λεπτό άνοιξαν το σκορ με το αυτογκόλ του Τζάστιν και σε διάστημα τριών λεπτών, συγκεκριμένα στο 37′ και στο 40′ ο Χάρι Κέιν πέτυχε άλλα δύο τέρματα, κάνοντας το 3-0.

Μετά την πρόκριση της Άρσεναλ στον τελικό του Κυπέλλου Αγγλίας, η 7η θέση της Premier League παραμένει ακόμα σε εκκρεμότητα για το αν όντως θα οδηγήσει στα ευρωπαϊκά εισιτήρια.

Οι “Σπερς” ανέβηκαν στην 6η θεση και έχουν 58 β.,  αφήνοντας τη Γουλβς στους 56β με ένα ματς λιγότερο, ενώ η Λέστερ παρέμεινε στην 4η θέση με 62β.

Μπόρνμουθ -Σαουθάμπτον 0-2

Την εντός έδρας ήττα με 2-0 από τη Σαουθάμπτον γνώρισε η Μπόρνμουθ και πλέον βρίσκεται με το ένα πόδι στη Championship.

Oι «άγιοι» πήραν τη νίκη χάρη στο 21ο φετινό γκολ του Ντάνι Ινγκς, ο οποίος έχασε και πέναλτι στο 59′ κι ένα τέρμα του Τσε Άνταμς στις καθυστερήσεις.

Η Μπόρνμουθ παρέμεινε στο -3 από τη Γουότφορντ και πλέον χρειάζεται ένα μικρό θαύμα για να σωθεί. Την επόμενη και τελευταία αγωνιστική τα “κεράσια” θέλουν τη νίκη κόντρα στην Έβερτον εκτός έδρας, ενώ η Γουότφορντ έχει δύο ματς να παίξει και μάλιστα κόντρα σε Μάντσεστερ Σίτι και Άρσεναλ.

Μπόρνμουθ: Ράμσντεϊλ, Στέισι, Κουκ, Κέλι, Ρίκο, Μπρουκς(Γουίλσον Χ. 46’), Μπίλινγκ(Γκόσλινγκ 87′), Λερμά(Σάριτζ 82′), Στάνισλας(Σολάνκε 70′), Γουίλσον Κ., Κινγκ(Κουκ 69′)

Σαουθάμπτον: Μακάρθι, Γουόκερ Πίτερς, Στίφενς, Βέστεργκαρντ, Μπέρτραντ, Άρμστρονγκ, Γουόρντ Πράους, Ρομέου(Χόιμπιεργκ 77′), Ρέντμοντ, Λονγκ(Τσε Άνταμς 66′), Ινγκς(Ομπαφέμι 90′)