“Έκλεισε” με 5αρα επί της Αλαβές η Μπαρτσελόνα

Η Μπαρτσελόνα διέσυρε την Αλαβές με “5άρα” σε ένα βαθμολογικά αδιάφορο ματς.

Η Μπαρτσελόνα επικράτησε της Αλαβές με 0-5 στο Μεντιθορότθα, για την τελευταία αγωνιστική της La Liga.

Οι “μπλαουγκράνα” δεν είχαν κάποιο βαθμολογικό κίνητρο, καθώς και μαθηματικά η πρώτη θέση είχε χαθεί με την Ρεάλ να κατακτάει το πρωτάθλημα την προηγούμενη αγωνιστική. Από την άλλη πλευρά και οι Βάσκοι δεν είχαν κάποιο ουσιαστικό κίνητρο, διότι είχαν ήδη γλιτώσει τον υποβιβασμό.

Η ομάδα του Κίκε Σετιέν μπήκε αρκετά δυνατά, μάλιστα στα πρώτα 15 λεπτά είχε σημειώσει τρία δοκάρια, με τις προσπάθειες των Πουτς, Βιδάλ και Μέσι.

Το γκολ ήταν θέμα χρόνου να έρθει και ήρθε στο 24′ από τον Ανσού Φατί, ενώ μετά από 10 λεπτά ο Μέσι διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του.

Λίγο πριν την εκπνοή του πρώτου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 44′, ο Λουίς Σουάρες βρήκε δίχτυα, διαμορφώνοντας το 3-0.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός είχε πέσει, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι βρήκαν αλλά δύο τέρματα με τους Σεμέδο (57′) και Μέσι (75′).

Αλαβές: Χιμένεθ, Λαγκουαρντία (46′ Τατσί), Μαγκαλάν, Πέρεθ (46′ Πονς), Τζοσελού, Καμαράσα (65′ Μαχμούντ), Μέντεθ, Μάριν, Γκαρσία (59′ Φέισα), Αγκιρεγκαμπίρια, Μπούρκε (46′ Ριόχα)

Μπαρτσελόνα: Νέτο, Μπούσκετς (59′ Ντε Γιόνγκ), Σουάρεζ, Μέσι, Λενγκλέ (50′ Σεμέδο), Άλμπα, Ρομπέρτο, Βιντάλ, Πουτς, Φατί (78′ Μπρέιθγουειτ), Αραούχο