Τριάρες για Λυών και Μονακό

Με τρία γκολ τροφοδότησαν τις Νιμ και Ρεμς, η Λυών και η Μονακό αντίστοιχα.

Για την 12η αγωνιστική της Ligue 1, με τριάρες νίκησαν η Λυών και η Μονακό τις Νιμ και Ρεμς, αντίστοιχα.

Εύκολά νίκησε η Λυών τη Ρεμς με 3-0, με τον Εκαμπί στο 22′ να ανοίγει το σκορ, την κόκκινη του Κασσάμα στο 32′ να δίνει ουσιαστικά τη νίκη στην Ολιμπίκ που με δύο ακόμη τέρματα του Μπρούνο στο 49′ και του Ντεμπελέ στο 66′ έκλεισαν το σκορ.

Με το ίδιο σκορ νίκησε η Μονακό τη Νιμ. Ο Ντιόπ την έβαλε σε θέση οδηγού στο 19′ σε ένα ματς που ήταν ισορροπημένο και σε αυτή την ισοπαλία “βοηθησε” η αποβολή του Ντε στο 69′, με τη Μονακό να το εκμεταλλεύεται στο έπακρο και μέσα σε τρία λεπτά πέτυχε δύο γκολ με τους Μάρτινς και Βόλλαντ στο 75′ και στο 77′ αντίστοιχα.

Διπλό στην έδρα της Λοριάν έκανε η Μονπελιέ με σκόρερ τον Σκούλετιτς στο 79′.

Η Μπρέστ με πρωταγωνιστή τον Καρντόνα πήρε την εκτός έδρας νίκη στην Μετς με 0-2. Ο Γάλλος επιθετικός σκόραρε δύο τέρματα και συνολικά έφτασε τα έξι τέρματα στην σεζόν.

Η Λανς ηττήθηκε με 1-3 από την Ανζέ. Ο Περέιρα έκανε το 1-0, ο Καλιμουέντο στο 34′ ισοφάρισε για την Λανς, αλλά η Ανζέ τελικά πήρε τη νίκη με τον Μπαχόκεν στο 50′ και τον Καπέλ στο 92′.

Τα αποτελέσματα:

Παρασκευή 27/11

Στρασβούργο – Ρεν 1-1( Τόμασον 24′ – Φούρνου 60′)

Σάββατο 28/11

Μαρσέιγ – Ναντ 3-1( Θοβίν 2′, Παγέ 35′, Μπενεντέντο 60′ – Μπλας 73′)
Παρί Σεν Ζερμέν – Μπορντό 2-2(Νεϊμάρ 27′, Κιν 28′ – Πεμπελέ (αυτ) 10′, Αντίλ 60′)