Τρίτη στον κόσμο η Ρίβερ Πλέιτ

Αποφασισμένη για την κατάκτηση της τρίτης θέσης στο Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων φάνηκε η Ριβερ Πλέιτ, αφού επικράτησε με 0-4 της Κασίμα.

Κυρίαρχη σε όλη την διάρκεια κατάφερε να βρει τον στόχο και να βγει η νικήτρια του “μικρού τελικού”, αφήνοντας στην τέταρτη θέση της διοργάνωσης την Κασίμα.

Μόλις στο τρίτο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μπορέ ήταν πολύ κοντά στο να σκοράρει, με απευθείας σουτ απο την περιοχή, όμως ο τερματοφύλακας μπλόκαρε.

Στο 11’ μια σέντρα που έφτασε στον Γιανγκ, ο οποίος κατάφερε να την στείλει στο κέντρο της εστίας. Ήταν έτοιμος να πανηγυρίσει το γκολ, αλλά ο Λουξ, με μια απόκρουση της τελευταίας στιγμής δεν επέτρεψε την αλλαγή του σκορ.

Στο 24’ ο Ζουκουλινι χρίστηκε σκόρερ για την Ριβερ, αφού νίκησε τους αμυντικούς στο άερα και έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στην αριστερή πλευρά της εστίας για το  0-1.

Λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου στο 44’ ο Άμπε, έχασε μια ευκαιρία να ισοφαρίσει με ένα σουτ έξω από την περιοχη, όμως η προσπάθεια του τρανταξε το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 61’ ο Μπορε βρήκε δίχτυα για την Ριβερ μόνο που αυτη τη φορά το γκολ ακυρώθηκε, αφού ο διαιτητής, μετά από τη χρήση του VAR, υπεδειξε ότι υπήρξε οφσάιντ.

Στο 64’ ακόμα μια ευκαιρία από τους γηπεδούχους πήγε χαμένη. Ο Ντόι πέρασε τους αμυντικούς και προσπάθησε να νικήσει τον τερματοφύλακα με ένα κοντινό σουτ, αλλά απέτυχε.

Στο 73’ ο Μαρτίνεζ πέτυχε ένα γκολ με ένα θαυμάσιο τελείωμα. Επιχείρησε ενα δυνατό σουτ και έστειλε την μπάλα μέσα, για το 0-2.

Οι γηπεδούχοι δεν σταμάτησαν να επιτίθονται και στο 84’ ένα σουτ του ΝΝτό από την περιοχή, χτύπησε το οριζόντιο δοκάρι.

Λίγα λεπτά αργότερα η  Κασίμα  είχε ακόμα ένα δοκάρι στο 87’ ύστερα από υπέροχη εκτέλεση φάουλ του Ναγκάκι.

Στο 89ο λεπτό η Ρίβερ κλείδωσε τη νίκη, πετυχαίνοντας το τρίτο της γκολ μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Μπορε, στην πάνω αριστερή γωνία της εστίας.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι ανέβασαν κι άλλο το δίχτυ του σκορ και στις καθυστερήσεις ο Γκονζάλο Μαρτίνεζ, με ένα δυνατό σουτ από την περιοχή έγραψε το τελικό 0-4.

Κασιμα : Κουον, Ουσιμπα, Τσανγκ, Ινουκάι, Αντζάι, Έντο, Ναγκακι, Σίλβα, Άμπε, Ντόι, Σερτζίνιο

Ρίβερ Πλέιτ : Λουξ, Κάσκο, Πινολα, Μ. Γκουαρντα, Μορέιρα, Ζουκουλινι, Αρκόσα, Παλασιος, Μαγιαμπα, Αλβάρεζ, Μπορε