Ύψωσε ανάστημα η Ράγιο Βαγιεκάνο κόντρα στη Ρεάλ Μαδρίτης

Την ήττα με 1-0 γνώρισε η Ρεάλ Μαδρίτης από τη Ράγιο Βαγιεκάνο, ενώ και η Σεβίλλη έχασε από τη Χιρόνα. Η Ρεάλ Σοσιεδάδ κέρδισε τη Χετάφε, ενώ ισόπαλη έληξε η αναμέτρηση ανάμεσα στη Βιγιαρεάλ και την Ουέσκα, στο πλαίσιο της 35ης αγωνιστικής της La Liga.

Ράγιο ΒαγιεκάνοΡεάλ Μαδρίτης

Νικήτρια αναδείχθηκε η Ράγιο Βαγιεκάνο απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης με 1-0 και τη «Βασίλισσα» να φτάνει φέτος τις 10 ήττες στο πρωτάθλημα.

Παρά τη νίκη της η Ράγιο Βαγιεκάνο βρίσκεται στην προτελευταία θέση του ισπανικού πρωταθλήματος και δεν αποφεύγει τον υποβιβασμό, ενώ η Ρεάλ Μαδρίτης και μαθηματικά καταλήγει στην τρίτη θέση, έχοντας 65 βαθμούς.

Η Ρεάλ Μαδρίτης είχε πολύ κακή εμφάνιση, καθώς δεν κατάφερε να απαντήσει στο γκολ που δέχθηκε, ενώ αντιθέτως έδειχνε ανίκανη να γίνει επικίνδυνη.

Το μοναδικό γκολ του αγώνα πέτυχε ο Εμπαρμπα στο 23ο λεπτό της αναμέτρησης, μετά από υπόδειξη του VAR και με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ο ίδιος χάρισε τη νίκη στην ομάδα του.

Κίτρινες: Βαγέχο, Μόντριτς, Σουάρεθ, Μαριάνο, Καρβαχάλ, Μαρσέλο, Άγκμπο

Ράγιο Βαγιεκάνο: Γκαρσία, Τιτο, Μπα, Γκαλβεζ, Μορένο, Άγκμπο, Σουάρεθ (77’ Μεδράν), Εμπαρμπα, Ποζο (85’ Τρεχο), Μπεμπέ (78’ Γκαρσία), Γκουερα

Ρεάλ Μαδρίτης: Κουρτουά, Καρβαχάλ, Βαράν, Βαγέχο, Μαρσέλο, Γιορέντε, Κρόος, Μόντριτς (74’ Ίσκο), Θεμπάγιος (61’ Ντίαθ), Μαριάνο (82’ Βάθκεθ), Μπέιλ

ΧιρόναΣεβίλλη

Νωρίτερα η Χιρόνα νίκησε τη Σεβίλλη με 1-0. Η Σεβίλλη, παρά την ήττα της, παραμένει στην πέμπτη θέση με 55 βαθμούς, ενώ η Χιρόνα πήρε μια μικρή ανάσα από την «επικίνδυνη ζώνη» καθώς είναι 17η με 37 βαθμούς.

Ο Πορτου στο 62ο λεπτό, μετά από σέντρα του Πονς, πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του.

Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων κι φιλοξενούμενοι έμειναν να αγωνίζονται με δέκα παίκτες, μετά την αποβολή του Μπανέγα, αλλά αυτό δεν άλλαξε το τελικό αποτέλεσμα.

Ρεάλ ΣοσιεδάδΧετάφε

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ επικράτησε με 2-1 επί της Χετάφε.

Ο Χοσέ στο 21ο λεπτό της αναμέτρησης άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους. Ο Ογιαρθάμπαλ στο 53’ πέτυχε το 2-0.

Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο 89’ με τον Σάιζ στο τελικό 2-1 του αγώνα.

ΒιγιαρεάλΟυέσκα

Τον βαθμό της ισοπαλίας μοιράστηκε η Βιγιαρεάλ με την Ουέσκα, καθώς οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες με 1-1.

Η Ουέσκα βρίσκεται στην τελευταία θέση της βαθμολογικής κατάταξης με μόλις 30 βαθμούς, ενώ η Βιγιαρεάλ παραμένει 14η με 40 βαθμούς.

Το σκορ της αναμέτρησης άνοιξε ο Φορνάλς για τους γηπεδούχους στο 30ο λεπτό.

Ο Αβιλα στο 78’ μετά από πάσα του Γκόμεθ, έφερε το ματς στα ίσα, πετυχαίνοντας το 1-1, σκορ που έμεινε μέχρι το τέλος.

Η Ουέσκα έμεινε με δέκα παίκτες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά την αποβολή του Πουλίδο, αλλά δεν επηρέασε το τελικό σκορ.