UEFA Super Cup: Νικήτρια στα πέναλτι η Τσέλσι

Για δεύτερη φορά στην ιστορία της η Τσέλσι κατέκτησε το Super Cup, επικρατώντας στα πέναλτι της Βιγιαρεάλ

Η Τσελσι επικράτησε στα πέναλτι με 6-5 (1-1 κ.δ) της Βιγιαρεάλ στο Γουίντσορ Παρκ του Μπέλφαστ, για τον τελικό του Super Cup Ευρώπης. Η ομάδα του Τούχελ κατάφερε να πανηγυρίσει για 2η φορά στην ιστορία της το ευρωπαϊκό Super Cup.

Οι “μπλε” προηγήθηκαν με τον Ζίγιεχ στο 27ο λεπτό, για να ισοφαρίσουν τα “κίτρινα υποβρύχια” στο 73′ με τον Μορένο. Δύο δοκάρια είχε η Βιγιαρεάλ στην κανονική διάρκεια του αγώνα. Στη διαδικασία των πέναλτι οι Λονδρέζοι επικράτησαν με 6-5, με τον Κεπά να είναι ο πρωταγωνιστής, ο οποίος είχε μπει ως αλλαγή για τα πέναλτι και απέκρουσε δύο, δίνοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Αυτή ήταν η 5η παρουσία της Τσέλσι σε τελικό Σούπερ Καπ Ευρώπης, όπου είχαν μία κατάκτηση (1998) και τρεις ήττες (2012, 2013, 2019). Από την άλλη η Βιγιαρεάλ ήταν η πρώτη φορά στην ιστορία της.

ziyech chelsea villarreal super cup

Η Τσέλσι μπήκε δυνατά, πίεζε τη Βιγιαρεάλ και έψαχνε το γκολ, όπου το βρήκε στο 27ο λεπτό μετά από ωραία παράλληλη σέντρα από τα αριστερά του Χάβερτς, ο Ζίγιεχ κινήθηκε μέσα στην περιοχή και από κοντά με ωραίο σουτ έκανε το 1-0.

Στο 33ο λεπτό μεγάλη ευκαιρία για τη Βιγιαρεάλ, με τον Μεντί να διώχνει το πλασέ του Ντιά μέσα από την περιοχή.

Στο 43′ ο σκόρερ των «μπλε» τραυματίστηκε και έγινε αναγκαστική αλλαγή, με τον Πούλισικ να παίρνει τη θέση του.

Στο 45+3′ η ισπανική ομάδα έφτασε κοντά στην ισοφάριση, αλλά το δυνατό σουτ του Μορένο κατέληξε στο οριζόντιο δοκάρι. Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η Βιγιαρεάλ έψαξε την ισοφάριση και πήρε μέτρα στο γήπεδο. Στο 52ο λεπτό ο Μορένο βρέθηκε απέναντι από τον Μεντί, έκανε το σουτ, όμως ο τερματοφύλακας των Λονδρέζων απέκρουσε τη μπάλα όσαο έπρεπε και στη συνέχεια πήγε στο δεξί δοκάρι.

Gerard Moreno goal Villarreal chelsea super cup

Η πίεση της ομάδας του Έμερι απέδωσε καρπούς στο 73′, όταν από γύρισμα του Ντιά, ο Μορένο με ωραίο πλασέ, νίκησε τον Μεντί και έκανε το 1-1.

Μετά οι αρκετές αλλαγές αποδιοργάνωσαν τις δύο ομάδες με το 1-1 να μένει μέχρι το τέλος της κανονικής διάρκειας, όπου οδηγήθηκαν στην παράταση.

Στο 99′ ο Πούλισικ έχασε μεγάλη ευκαιρία, αλλά το σουτ του μέσα από την περιοχή, πέρασε λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Ασένχο.

Στο 108′ νέα μεγάλη ευκαιρία για την Τσέλσι, με τον Μάουντ να σουτάρει μέσα από την περιοχή, αλλά ο Ασένχο απέκρουσε εντυπωσιακά, κρατώντας το 1-1.

Η παράταση δεν ανέδειξε νικητή και οι δύο ομάδες πήγαν στα πέναλτι.

Πέναλτι

Τσέλσι: Χάβερτς (άστοχο), Αθπιλικουέτα (εύστοχο), Μάρκος Αλόνσο (εύστοχο), Μάουντ (εύστοχο), Ζορζίνιο (εύστοχο), Πούλισικ (εύστοχο), Ρούντιγκερ (εύστοχο)

Βιγιαρεάλ: Μορένο (εύστοχο), Μαντί (άστοχο), Εστουπινιάν (εύστοχο), Γκόμεθ (εύστοχο), Ράμπα (εύστοχο), Φόιτ (εύστοχο), Αλμπιόλ (άστοχο)