UEFA Women’s Euro: “Σκόρπισε” την Ιταλία η Γαλλία, ισόπαλες Βέλγιο-Ισλανδία (vid)

Μεγάλη νίκη για τη Γαλλία επί της Ιταλίας, ισόπαλες Βέλγιο-Ισλανδία στον 4ο όμιλο του UEFA Women’s Euro + Στιγμιότυπα.

Για την 1η αγωνιστική του 4ου ομίλου του UEFA Women’s Euro 2022, η Γαλλία συνέτριψε με 5-1 την Ιταλία, ενώ Βέλγιο και Ισλανδία έμειναν στο 1-1.

Στο “New York Stadium” του Ρόδεραμ, η Γαλλία “σκόρπισε” με 5-1 την Ιταλία. Το πρώτο ημίχρονο αποτέλεσε έναν γαλλικό… “μονόλογο”. Στο 9′ η Γκεϊορό έκανε το 1-0, στο 12′ η Κατοτό διπλασίασε τα τέρματα των “τρικολόρ”, στο 38′ η Κασκαρινό έγραψε το 3-0 και με δύο τέρματά της στο 40′ και στο 45′ η Γκεϊορό ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 5-0, ολοκληρώνοντας και το προσωπικό της χατ-τρικ. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έδωσε τη θέση του στην ένταση και στο 76′ η Πιεμόντε μείωσε σε 5-1 που ήταν και το τελικό σκορ. Μάλιστα, η Γκρέις Γκεϊορό, συμπλήρωσε 50 συμμετοχές με την Εθνική Γυναικών της Γαλλίας, και έγινε η πρώτη παίκτρια που πετυχαίνει χατ-τρικ σε πρώτο ημίχρονο στην ιστορία του Euro Γυναικών.

Δείτε τα στιγμιότυπα:

Λίγες ώρες νωρίτερα, στο “Manchester City Academy Stadium” του Μάντσεστερ, Βέλγιο και Ισλανδία αναδείχθηκαν ισόπαλες 1-1. Στο 50′ η Τορβάλσντοτιρ άνοιξε το σκορ για τις Ισλανδές και στο 67′ η Φανχέβερμετ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ισοφάρισε. Νωρίτερα, στο 33′ η Ισλανδία έχασε πέναλτι, καθώς η Εβράρ μπλόκαρε την εκτέλεση της Τορβαλντσντότιρ.

Με την ολοκλήρωση της 1ης αγωνιστικής και στον 4ο όμιλο, η Γαλλία είναι επικεφαλής με 3 βαθμούς, Βέλγιο και Ισλανδία μοιράζονται από 1, ενώ η Ιταλία δεν έχει βαθμούς.