UEFΑ Youth League: Ήττα του Παναθηναϊκού Κ19 και αποκλεισμός από την Πόρτο

Κοίταξαν στα μάτια την Πόρτο οι νέοι του Παναθηναϊκού, αλλά δεν τα κατάφεραν και γνώρισαν τον αποκλεισμό

Η ομάδα Νέων του Παναθηναϊκού ηττήθηκε 1-0 από την Πόρτο στη Λεωφόρο, χάνοντας στις λεπτομέρειες την πρόκριση στους «16» του Youth League.

Το “Τριφύλλι” κοίταξε στα μάτια την Πόρτο και έχασε στις λεπτομέρειες την πρόκριση στους «16» του Youth League, με την πορτογαλική ομάδα να επικρατεί 1-0. Οι “Πράσινοι” αποχαιρέτησαν με ψηλά το κεφάλι τη διοργάνωση, δείχνοντας ότι είχαν δυνατότητες για να προχωρήσουν.

Η ομάδα του Βαγγέλη Σάμιου μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Ουσιαστικά στο πρώτο 15λεπτο είχε απόλυτο έλεγχο του αγώνα και δημιούργησε δύο ευκαιρίες, με τις οποίες κάλλιστα θα μπορούσε να ανοίξει το σκορ. Πρεσάροντας ψηλά, κατάφερε να χαλάσει το παιχνίδι της Πόρτο και να φτιάξει τις προϋποθέσεις για να σκοράρει. Στο 7ο λεπτό ο Καλοσκάμης πίεσε ψηλά και κέρδισε κατοχή μπάλας, μπήκε στην περιοχή και από πλάγια αριστερά απέναντι στον τερματοφύλακα, πλάσαρε ελάχιστα εκατοστά άουτ. Στο 15’ ο Μπιλάλ επιχείρησε -έπειτα από γύρισμα του Λιατίφη- με απευθείας πλασέ από τη μικρή περιοχή αλλά ο τερματοφύλακας Ριμπέιρο μπλόκαρε τη μπάλα.

Σταδιακά η Πόρτο κατάφερε να ισορροπήσει, κυκλοφορώντας καλύτερα τη μπάλα, κέρδισε μέτρα στο γήπεδο και απείλησε την εστία του Τριφυλλιού. Η πορτογαλική ομάδα έφτασε κοντά στο γκολ στο 36’ όταν το πλασέ του Μεϊρέλες μέσα από την περιοχή έστειλε τη μπάλα στο δεξιό δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με ισορροπία, σε ένα αρκετά πιο ανοιχτό παιχνίδι. Η Πόρτο απείλησε από στατική φάση στο 61’ με τον Βίνιας να στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι με γυριστή κεφαλιά έπειτα από εκτέλεση κόρνερ. Ήταν φάση που αφύπνισε τους Πράσινους, οι οποίοι έλεγξαν το ρυθμό και δημιούργησαν σημαντικές ευκαιρίες για γκολ. Στο 63’ ο Πιτσώτης από κοντά δεν κατάφερε να νικήσει τον Ριμπέιρο που έδιωξε ενστικτωδώς.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Παυλάκης σημάδεψε το οριζόντιο δοκάρι με σουτ από τα 30 μέτρα. Όλα έδειχναν ότι η ομάδα μας θα έφτανε στην επίτευξη γκολ, όμως η Πόρτο ήταν αυτή που σκόραρε. Στο 71’ οι φιλοξενούμενοι άλλαξαν γρήγορα τη μπάλα έξω από την περιοχή του Τριφυλλιού και ο Μεϊρέλες με πλασέ από το όριο της μεγάλης περιοχής έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

Στο τελευταίο 20λεπτο οι Πράσινοι πίεσαν για την ισοφάριση, βάζοντας αρκετούς παίκτες στην περιοχή, όμως η οργανωμένη άμυνα της φιλοξενούμενης ομάδας δεν επέτρεψε στον Παναθηναϊκό να ισοφαρίσει.

Παναθηναϊκός: Λίλο, Τσεβάς, Παυλάκης, Πιτσώτης (85’ Φικάι), Προδρομίτης, Λιατίφης (85’ Σπαθάρης), Κυριόπουλος (85’ Καλός), Μπιλάλ, Καλοσκάμης (81’ Νταμπίζας), Βολάκης, Συμεωνίδης.

Πόρτο: Ριμπέιρο Γ., Ροντρίγκες, Βίνιας, Μπρας, Φερέιρα, Ριμπέιρο Μ., Μοντέιρο (90’ Ντίας), Πιρές (84’ Ρεγκάλ), Μεϊρέλες, Ολιβέιρα (72’ Ντιαλό), Καντέ (84’ Αγκμπονίφο).