Πρωτευουσιάνικο “μπλόκο” για τη Μπάγερν Μονάχου

Παλικαρίσια ισοπαλία απέσπασε από τους Βαυαρούς η Ουνιόν Βερολίνου

Χωρίς να παρουσιάσει την απόδοση που θα ήθελε, η Μπάγερν Μονάχου αναδείχθηκε ισόπαλη με σκορ 1-1 στην έδρα της Ουνιόν Βερολίνου, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Bundesliga, με μεγάλο πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ των πρωτευουσιάνων, Αντρέας Λούτε, ο οποίος σταμάτησε ουκ ολίγες φορές τις προσπάθειες των παικτών του Χάνς Φλικ.

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο με τον οποίο θα μπορούσε να ονειρευτεί ξεκίνησε το παιχνίδι η Ουνιόν Βερολίνου, ανοίγοντας το… χορό των τερμάτων μόλις στο τέταρτο λεπτό. Πιο συγκεκριμένα, ο Τρίμελ εκτέλεσε το κόρνερ με τον Πρέμελ να παίρνει την κεφαλιά στο πρώτο δοκάρι και να σκοράρει για το 1-0, αιφνιδιάζοντας πλήρως τη Μπάγερν Μονάχου.

Στο 22′, οι γηπεδούχοι κόντεψαν να αποκτήσουν ισχυρότερο προβάδισμα, ωστόσο ο Αβονίγι δεν ήταν εύστοχος, με αποτέλεσμα το σουτ που επιχείρησε να περάσει δίπλα από το δεξί δοκάρι του Νόιερ.

Έντεκα λεπτά αργότερα, οι φιλοξενούμενοι έχασαν μια καλή ευκαιρία για να ισοφαρίσουν με το δυνατό σουτ που εξαπέλυσε ο Αλάμπα εκτός της μεγάλης περιοχής να μην βρίσκει στόχο. Λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου ημιχρόνου, οι Βαυαροί κατέγραψαν την καλύτερη ευκαιρία τους μέχρι εκείνο το σημείο με τον Γκνάμπρι να σουτάρει δυνατά στην αριστερή γωνιά του Λούτε, ο οποίος έδειξε καλά αντανακλαστικά και απομάκρυνε τον κίνδυνο.

Με μια ανούσια κατοχή της μπάλας άρχισαν το δεύτερο μέρος οι πρωταθλητές Ευρώπης που δυσκολευόντουσαν αρκετά να “σπάσουν” την πολυπρόσωπη άμυνα των γηπεδούχων που είχαν ως κύριο μέλημα να μην δεχθούν το γκολ της ισοφάρισης.

Στο 55′, ο Λεβαντόφσκι βρέθηκε σε πλεονεκτική θέση και κατάφερε να περάσει μια ωραία πάσα προς τον Κομάν με τον Γάλλο μεσοεπιθετικό να νικιέται στο τετ-α-τετ από τον εξαιρετικό, μέχρι εκείνο το σημείο, Λούτε.

Ο τερματοφύλακας των πρωτευουσιάνων έβαλε ένα μεγαλοπρεπέστατο “STOP” και στο σουτ που επιχείρησε ο Μιούλερ στο 65′, όμως δεν μπόρεσε να κάνει απολύτως τίποτα στην προσπάθεια του Λεβαντόφσκι δύο λεπτά πιο μετά που έφερε την ισοφάριση για την Μπάγερν Μονάχου. Ο Κομάν έκανε την ενέργεια από τα αριστερά και γύρισε παράλληλα προς το σημείο του πέναλτι με τον Πολωνό να σκοράρει εύκολα με δεξί πλασέ, σημειώνοντας το 1-1.

Όσο περνούσε ο χρόνος, η ισορροπία δύσκολα έδειχνε ότι θα “χαλούσε” με το τελικό σφύριγμα της λήξης να δίνει και στις δύο ομάδες από έναν βαθμό που ήταν και το πιο δίκαιο αποτέλεσμα βάσει της απόδοσης που είχαν.

Σκόρερ: Πρέμελ (4′), Λεβαντόφσκι (67′)

Κίτρινες: Ντέιβις (31′), Γκνάμπρι (37′), Κνότσε (45′), Πρέμελ (72′), Μπέκερ (78′)

Κόκκινες:

Ουνιόν Βερολίνου (Φίσερ, 4-2-3-1): Λούτε, Τρίμελ, Φρίντριχ, Κνότσε, Λετς, Πρέμελ, Γκρίεσμπεκ (Ρίερσον 71′), Μπέκερ, Ινγκβάρτσεν (Τόιχερτ 36′), Μπιούλτερ (Έντο 71′) και Αβονίγι (Γκέντνερ 90’+1).

Μπάγερν Μονάχου (Φλικ, 4-2-3-1): Νόιερ, Ντέιβις, Αλάμπα, Μπόατενγκ, Παβάρ, Μουσιάλα (Σανέ 63′), Γκορέτσκα (Τολισό 76′), Κομάν, Μιούλερ, Γκνάμπρι (Τσούπο-Μότινγκ 88′) και Λεβαντόφσκι.