”Λευκή” ισοπαλία στο ντέρμπι του Μάντσεστερ

Ισόπαλες χωρίς σκορ ήρθαν οι ομάδες του Μάντσεστερ σε ένα ντέρμπι ελλιπές από δράση και φάσεις, και έμειναν και οι δύο εκτός πεντάδας.

Γιουνάιτεντ και Σίτι, ήρθαν ισόπαλες 0-0 στο ντέρμπι του Μάντσεστερ για την 12η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Ο αγώνας που έλαβε χώρα στο Όλντ Τράφορντ δεν είχε καθόλου δράση, αφού και οι δύο ομάδες έπαιζαν αδιάφορα και χωρίς ιδιαίτερο πάθος. Καμία κλασσική ευκαιρία δεν δημιουργήθηκε για καμία από τις δύο πλευρές.

Η Γιουνάιτεντ συνεχίζει να είναι στην 7η θέση με 20 βαθμούς ισοβαθμώντας με την Σαουθάμπτον και την Γουέστ Χαμ, ενώ η Σίτι έιναι στην 8η θέση με ένα βαθμό λιγότερο.

Ο αγώνας :

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες του Μάντσεστερ δεν προσέφεραν ιδιαίτερο θέαμα. Το πρώτο 45λεπτο ήταν κλειστό με την Σίτι να έχει την κατοχή, όμως καμία από τις δύο ομάδες δεν δημιούργησε κάποια κλασσική ευκαιρία.

Η Γιουνάιτεντ μπήκε δυνατά στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου με τον Ράσφορντ να παίρνει πέναλτι μέσα στην περιοχή, έπειτα από άσχημο μαρκάρισμα του Γουόκερ. Ήταν ξεκάθαρο πως ο αμυντικός των φιλοξενούμενων έκανε αντικανονικό μαρκάρισμα, ωστόσο όταν ο διαιτητής του αγώνα πήγε να επιβεβαιώσει την απόφαση του, διαπίστωσε πως ο Ράσφορντ ξεκίνησε από θέση οφσάιντ και πήρε την απόφαση του πίσω.

Η Μάντσεστερ Σίτι στεκόταν καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο, όμως δεν είχε κλασσικές ευκαιρίες στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού.

Στο 68′ λεπτό ο Ντε Μπρόινε βρέθηκε μέσα στην περιοχή σε ευνοϊκή θέση, δοκίμασε γρήγορα ένα σουτ όμως η μπάλα χτύπησε στα πόδια αμυνόμενων και ο κίνδυνος απομακρύνθηκε.

Κίτρινες: 79′ Μαγκουάιρ, 87′ Φερνάντο

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ (Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ): Ντε Χέα, Γουάν-Μπισάκα, Λίντελοφ, Μαγκουάιρ, Σο, Φρεντ, ΜακΤόμινεϊ, Πογκμπά, Φερνάντες, Γκρίνγουντ (74′ Μαρσιάλ), Ράσφορντ

Μάντσεστερ Σίτι (Πεπ Γκουαρντιόλα): Μοράες, Γουόκερ, Στόουνς, Ντίαζ, Κανσέλο, Φερναντίνιο, Ρόντρι, Μαχρέζ (66′ Τόρες), Ντε Μπρόινε, Στέρλινγκ, Χεσούς

Γούλβς – Άστον Βίλα 0-1

Η Άστον Βίλα πήρε την νίκη με σκορ 0-1 από την Γούλβς, την πέρασε στον βαθμολογικό πίνακα και πλησίασε την πεντάδα.

Ματς θρίλερ έλαβε χώρα στο Μολινέ Στάντιουμ με την Άστον Βίλα να παίρνει τους τρείς βαθμούς με ”buzzer beater”. Πρωταγωνιστής του αγώνα ο διαιτητής Μάικ Ντιν, ο οποίος χρησιμοποίησε την κίτρινη του κάρτα 11 φόρες, δύο την κόκκινη, και έδωσε το πέναλτι στην Άστον Βίλα στις καθυστερήσεις του αγώνα, το οποίο ήταν αυτό που έκρινε το παιχνίδι.

Η Γούλβς είχε παραπάνω ευκαιρίες για γκολ, όμως ο MVP του αγώνα Μαρτίνες, είπε πολλές φορές το ”όχι” στους γηπεδούχους φέρνοντας εις πέρας εκπληκτικές και κρίσιμες αποκρούσεις. Το γκολ του Ελ-Γκαζί στο 90+4′ λεπτό έπειτα από την εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, ανέβασε την ομάδα του στην 9η θέση με 18 βαθμούς, ενώ η Γούλβς βρίσκεται στην 12η θέση με 17 βαθμούς. Αξιοσημείωτο είναι πως η Άστον Βίλα έχει δύο ματς λιγότερα, που σημαίνει ότι θα μπορούσε να είναι στην πεντάδα.

Νιούκαστλ – Γουέστ Μπρομ 2-1

Η Νιούκαστλ επικράτησε της Γουέστ Μπρομ με σκορ 2-1 το απόγευμα του Σαββάτου (12/12, 17:00), για την 12η αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στα πρώτα 20 δευτερόλεπτα με τον Αλμιρόν. Ο Παραγουανός έκανε κίνηση στο δεύτερο δοκάρι, ο Ζοέλιντον τον βρήκε και ο 26χρονος πλάσαρε υποδειγματικά τον Τζόνστοουν κάνοντας το 1-0.

Η Γουέστ Μπρομ ισοφάρισε στο 50′ λεπτό με τον Φυρλόνγκ, όμως οι γηπεδούχοι απέδρασαν με τους τρείς βαθμούς έπειτα από εξαιρετικό γκολ του Γκέιλ στο 82′ λεπτό.

Η Νιούκαστλ σκαρφάλωσε στην 11η θέση με 17 βαθμούς, ενώ η Γουέστ Μπρομ παραμένει στην προτελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα με 6 βαθμούς.