US Open: Προκρίθηκε στον τρίτο γύρο ο Τσιτσιπάς

Στους «32» του τουρνουά US Open προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς, ο οποίος νίκησε με 3-1 σετ τον Αντριάν Μαναρίνο.

Στο «Arthur Ashe Stadium», ο Στέφανος Τσιτσιπάς πήρε τη νίκη με 3-1 σετ (6-3, 6-4, 6-7 (4), 6-0) επί του Αντριάν Μαναρίνο και προκρίθηκε στους «32» του US Open.

Μάλιστα, για τον Έλληνα πρωταθλητή, αυτή ήταν η 50ή νίκη του στη φετινή σεζόν. Ενώ πέτυχε 27 άσους, τους περισσότερους από κάθε άλλον αγώνα της καριέρας του.

Ο Τσιτσιπάς έκανε καλό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 3-0 στα πρώτα games και διατήρησε χωρίς πρόβλημα το προβάδισμα έως και το τέλος του σετ, το οποίο κατέκτησε με 6-3.

Και στο 2ο σετ ήρθε ένα γρήγορο break για τον Τσιτσιπά, στο 3ο game, χάρη στο οποίο πέρασε μπροστά με 2-1. Όπως και στο προηγούμενο σετ, ο 23χρονος Έλληνας δεν απειλήθηκε με break point και έφτασε εύκολα μέχρι την κατάκτηση του σετ στο 10o game.

Στο 3ο σετ ο Μαναρίνο ανέβασε την απόδοσή του και είχε το μοναδικό του break point σε ολόκληρο τον αγώνα, στο 2ο game (0-1, 30-40). Δεν το αξιοποίησε, όμως ήταν αισθητά βελτιωμένος και κατάφερε να μείνει στο σετ μέχρι το τέλος και να κάνει στη συνέχεια ένα εκπληκτικό tie-break, που το κατέκτησε με 7-4.

Φάνηκε όμως να μην έχει περισσότερες δυνάμεις ο 33χρονος Γάλλος, που δεν είχε κακό ξεκίνημα στο 4ο σετ, όμως μόλις ο Στέφανος ανέτρεψε το 2o game και από το 40-0 έκανε break, ουσιαστικά το παιχνίδι κρίθηκε. Έτσι, ήρθαν άλλα 2 breaks για τον Τσιτσιπά και ένα 6-0 για το κλείσιμο της αναμέτρησης.