Βαλένθια – Μπαρτσελόνα: Ανατροπή και ραντεβού με την Ατλέτικο οι “Μπλαουγκράνα”

Νίκη με ανατροπή που τη βάζει στο κυνήγι του τίτλου πέτυχε η Μπαρτσελόνα κόντρα στη Βαλένθια. Όλα θα κριθούν στο μεταξύ τους αγώνα με την Ατλέτικο Μαδρίτης.

Η Μπαρτσελόνα ξύπνησε αργά και επικράτησε με 2-3 της Βαλένθια στο Μεστάγια, αποτέλεσμα που την κράτησε στην… κούρσα του τίτλου στην Ισπανία, είχε τον έλεγχο και την κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, αλλά δεν μπορούσε να διασπάσει την άμυνα των γηπεδούχων.

Οι Μπλαουγκράνα πήραν τους τρεις βαθμούς, οι οποίοι τους έφεραν στην 2η θέση της βαθμολογίας, ισόβαθμη με την Ρεάλ στους 74 βαθμούς, δύο πίσω από την πρωτοπόρο Ατλέτικο Μαδρίτης.

Το δεύτερο μέρος ήταν μία τελείως διαφορετικό από το πρώτο που ολοκληρώθηκε με 0-0 και αυτό γιατί η Βαλένθια με τον Παουλίστα προηγήθηκε με 1-0 στο 50ο λεπτό, ένα γκολ το οποίο εξετάστηκε στο VAR και μέτρησε.

Αυτό το γκολ «ξύπνησε» την Μπαρτσελόνα και τον Λιονέλ Μέσι που έδωσε το δικό του ρεσιτάλ και έφερε την ανατροπή.

Ο Αργεντινός ήταν αυτός που έπρεπε αρχικά να εκτελέσει ένα τραγικό πέναλτι, το οποίο απέκρουσε ο Σίλεσεν, αλλά η μπάλα δεν απομακρύνθηκε με τον Νταστ να σουτάρει, η άμυνα να αποκρούει και πάλι. Ο Μέσι όμως ήταν μέσα στην φάση και με κοντινό σουτ έκανε το 1-1 στο 57ο λεπτό. Έξι λεπτά αργότερα ήταν η σειρά του Γκριεζμάν να σκοράρει για να κάνει το 1-2 και να ολοκληρώσει την ανατροπή.

Ο Μέσι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και με ένα εκπληκτικό απευθείας φάουλ, νίκησε τον Σίλεσεν και έκανε το 1-3 στο 69ο λεπτό, με την Μπαρτσελόνα να δείχνει πως «καθαρίζει» τον αγώνα. Η Βαλένθια όμως αντέδρασε και μείωσε με τον Σολέρ στο 83ο λεπτό σε 2-3, με ένα εκπληκτικό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή και τον Τερ Στέγκεν να μην μπορεί να αντιδράσεις.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Σίλεσεν, Κορέια, Παουλίστα, Γκιγιαμόν (79′ Ολίβα), Λάτο (64′ Ντιακαμπί), Γκαγιά, Βας, Σολέρ, Ράτσιτς (79′ Γκαμεϊρό), Γκέδες, Γκόμες

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ: Τερ Στέγκεν, Αραούχο, Πικέ, Λανγκλέ, Μπουσκέτς, Ντεστ (75′ Ρομπέρτο), Ντε Γιονγκ, Πέδρι (75′ Μορίμπα), Άλμπα, Μέσι, Γκριεζμάν

Βιγιαρεάλ – Χετάφε 1-0

Σημαντική νίκη στην υπόθεση Ευρώπη για τη Βιγιαρεάλ. Το «κίτρινο υποβρύχιο» επικράτησε με 1-0 της Χετάφε και ανέβηκε στην έκτη θέση της βαθμολογίας αφήνοντας έναν βαθμό πίσω την Μπέτις.

Το γκολ που έκρινε την αναμέτρηση πέτυχε ο Γέρεμι Πίνο στο 79′ με όμορφη προσπάθεια και ωραίο σουτ που δεν μπόρεσε να βγάλει ο Σόρια.

Γρανάδα – Κάντιθ 0-1

Σημαντικό βαθμολογικό έδαφος έχασε η Γρανάδα στην προσπάθεια που κάνει για να εξασφαλίσει το ευρωπαϊκό εισιτήριο, καθώς ηττήθηκε εντός έδρας με 1-0 από την Καντίθ και έμεινε στο -6 από την έβδομη Μπέτις.

Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να κατακτήσουν το “τρίποντο” με το γκολ που σημείωσε ο Σομπρίνο στο 39ο λεπτό , ενώ η Γρανάδα ολοκλήρωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες, καθώς ο Σολδάδο αποβλήθηκε στο 87ο λεπτό.

Βαγιαδολίδ – Μπέτις 1-1

Ισόπαλες 1-1 ήρθαν οι Βαγιαδολίδ και Μπέτις εντός έδρας, αυτό ήταν το έκτο συνεχόμενο «Χ» για τους «βερδιμπλάνκος» και το τέταρτο για τους γηπεδούχους. Με τους πρώτους να παραμένουν μεν στην 6η θέση (51β.), -με αγώνα λιγότερο- βρίσκονται στο -2 και να δύναται να τους προσπεράσει στη μάχη για την εξασφάλιση ενός εισιτηρίου για το Europa League για την επόμενη σεζόν.

Στο 49′, οι Σεβιγιάνοι ανέκτησαν την κατοχή πίσω από τη γραμμή του κέντρου, αναπτύχθηκαν ωραία, με την μπάλα να φτάνει στον Ρουιμπάλ, ο οποίος την έστειλε με προβολή στα δίχτυα των γηπεδούχων. Οι τελευταίοι, ωστόσο, δεν τα παράτησαν,  με τον Βάισμαν να ισοφαρίζει σε 1-1 με κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι στο 68′.