Πάρτι με “3αρα” η Βαλένθια

Για την 21η αγωνιστική στην La liga, η Βαλένθιαεπικράτησε με 3-0 της Βιγιαρεάλ, ενώ Λεγκανές και Έιμπαρ αναδείχτηκαν ισόπαλες.

Βαλένθια-Βιγιαρεάλ 3-0

Βαλένθια και Βιγιαρεάλ ήρθαν αντιμέτωπες στο Μεστάγια, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 3-0. Οι νυχτερίδες με αυτή τη νίκη βρίσκονται σε τροχιά Ευρώπης, καθώς πλησίασαν την 6η θέση, ενώ η Βιγιαρεάλ παραμένει προτελευταία και δίνει μεγάλη μάχη για να αποφύγει τον υποβιβασμό.

Η Βαλένθια μπήκε από νωρίς μπροστά στο σκορ τον Ντιαγκαμπί. Στο τέταρτο λεπτό, ο Κοκλέν εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ και ο Ντιαγκαμπί έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά από κοντινή απόσταση για το 1-0. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά την αντίπαλη εστία, αλλά δεν κατάφερε να διπλασιάσει τα τέρματα της, με το 1-0 να είναι σκορ ημιχρόνου.

Η Βαλένθια προειδοποίησε την αντίπαλη ομάδα με τις ευκαιρίες που έχασε. Στο 51′, ο Τσερίσεφ δέχτηκε την εξαιρετική μπαλιά του Παρέχο και σκόραρε από κοντινή απόσταση για το 2-0.

Η Βιγιαρεάλ προσπάθησε να μειώσει, αλλά χωρίς επιτυχία. Αντ’αυτού, η Βαλένθια σημείωσε και τρίτο γκολ λίγο πριν την λήξη της αναμέτρησης. Στο 86′, ο Τόρρες έκανε την σέντρα και ο Ροντρίγκο έκανε την κεφαλιά, στέλνοντας την μπάλα την εστία για το 3-0.

Λεγκανές-Έιμπαρ 2-2

Στο Δημοτικό Στάδιο Μπουτάρκ, η Λεγκανές υποδέχτηκε την Έιμπαρ με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες με 2-2.

Η Έιμπαρ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση, δημιουργώντας ευκαιρίες. Ωστόσο, κατάφερε να σκοράρει πριν το ημίωρο του αγώνα. Στο 29′, ο Τζόρνταν εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κικέ βρέθηκε στο σημείο του πέναλτι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 1-0. Λίγο αργότερα, ο Τζόρνταν από δημιουργός έγινε εκτελεστής. Στο 36′, εκτέλεσε το κερδισμένο φάουλ στέλνοντας την μπάλα απευθείας στο αριστερό δοκάρι για το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν στο πρώτο λεπτό με τον Εν Νεσυρί. Ο παίκτης έκανε μια ατομική ενέργεια στην περιοχή στέλνοντας την μπάλα στην δεξιά γωνία για 1-2.

Στο επόμενο διάστημα, η Λεγκανές απείλησε ξανά την αντίπαλη εστία, χωρίς να καταφέρει να σημειώσει ένα ακόμα γκολ. Η ισοφάριση ήρθε στο 67′ με τον Εν Νεσυρί. Ο ίδιος παίκτης είχε εύκολο έργο μετά την πάσα του Μπουστίνζα, σημειώνοντας το δεύτερο προσωπικό του γκολ, για το 2-2. Οι αλλαγές δεν βοήθησαν τους γηπεδούχους να βρεθούν ξανά μπροστά στο σκορ με το 2-2 να μένει ως το τέλος.