Φαν’τ Σχιπ: “Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι σε δυνατό αντίπαλο”

Στην αποδοτικότητα που είχαν οι παίκτες του μετά από το λίγο διάστημα προετοιμασίας στάθηκε ο Τζον Φαν’τ Σχιπ μετά την λήξη της αναμέτρησης

Η Εθνική Ελλάδος, με το γκολ του Τζαβέλλα, κατάφερε να ισοφαρίσει το Βέλγιο διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 στο Στάδιο Κινγκ Μπόντουιν διαμορφώνοντας το τελικό 1-1 στο Στάδιο Κινγκ Μπόντουιν σε φιλική αναμέτρηση. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έδειξε καλά στοιχεία στον αγώνα, παρά το γεγονός ότι βρέθηκε πίσω στο σκορ.

Ο Τζον Φαν’τ Σχιπ μετά το τέλος της αναμέτρησης έκανε δηλώσεις στις οποίες τόνισε το πόσο καλά ανταποκρίθηκαν, έχοντας μόνο λίγες μέρες προετοιμασίας όλοι μαζί. Δεν παρέλειψε να ανφέρει και τις σημαντικές ευκαίριες που είχε η ομάδα στο πρώτο ημίχρονο για να ανοίξει το σκορ.

Αναλυτικά όσα δήλωσε:

“Ήταν ένα πολύ καλό παιχνίδι απέναντι σε μια δυνατή ομάδα, όπως αυτή του Βελγίου. Να υπολογίσουμε ότι ήταν και ένα εκτός έδρας παιχνίδι, όπως και το ότι είχαμε μόνο τρεις μέρες στην διάθεσή μας για να προετοιμαστούμε και τα παιδιά ήταν σε διακοπές αφού τα πρωταθλήματα έχουν ολοκληρωθεί.

Κάναμε καλές προπονήσεις αυτές τις μέρες και κατάφεραν να εφαρμόσουν όλα όσα δοκιμάσαμε στις προπονήσεις. Θέλω να συγχαρώ τα παιδιά για το μαχητικό πνεύμα που έδειξαν απόψε καθώς και για το ποδόσφαιρο που έπαιξαν στο αποψινό παιχνίδι.”

Για τα στοιχεία που έδειξε η ομάδα στην σημερινή αναμέτρηση: “Το καλό αποτέλεσμα οφείλεται κυρίως στο ότι η ομάδα ήταν στημένη πολύ συμπαγή τρόπο στον αγωνιστικό χώρο. Πιέζαμε σε όσα σημεία μπορούσαμε να πιέσουμε. Είχαμε και δυο σημαντικές μεγάλες ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο, όταν ο Μασούρας βγήκε τετ-α-τετ και στην ευκαιρία του Μπακασέτας, όταν απέκρουσε ο τερματοφύλακας. Το Βέλγιο ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ δυνατό είχαν επικίνδυνες σέντρες και ειδικά από την δεξιά πλευρά.

Στο ημίχρονο αλλάξαμε το παιχνίδι, είχαμε πέντε παίκτες πίσω και δημιουργήσαμε αρκετά προβλήματα στο Βέλγιο. Πετύχαμε και ένα πολύ ωραίο γκολ από στημένη φάση. Ήταν ένας συνδυασμός, το ότι η ομάδα όταν μπορούσε, έκανε το παιχνίδι της και είχε πολύ δυνατή, συμπαγή άμυνα και αυτό δημιούργησε προβλήματα στους Βέλγους και μας έδωσε την ευκαιρία να κάνουμε και μεις το παιχνίδι μας.”