Διεθνή Φιλικά: Νίκες για τα φαβορί, 7άρα της Ελβετίας

Χωρίς εκπλήξεις ολοκληρώθηκαν τα φιλικά των Εθνικών ομάδων

Τα φιλικά των Εθνικών ομάδων δεν επιφύλασσαν κάποια έκπληξη, καθώς τα φαβορί ήταν αυτά που πήραν την νίκη είτε με μεγάλα σκορ εντυπωσιάζοντας είτε με μικρότερα και έδειξαν αδυναμίες.

Σε ένα εύκολο βράδυ η Ελβετία συνέτριψε με 7-0 το Λιχτενστάιν και έκανε ένα ξεμούδιασμα από την προετοιμασία της για το Euro 2020. Τρία τέρματα πέτυχε ο Γκαβράνοβιτς στο 19′,75′ και στο 79′, δύο γκολ προσέθεσε ο Φασναχτ το πρώτο στο 46′ και το δεύτερο στο 70′ ενώ το αυτογκόλ του Φρικ στο 56′ και ο Φερνάντες στο 85′ έγραψαν το τελικό σκορ.

Με σκορ 2-0 η Τουρκία νίκησε τη Μολδαβία σε ένα παιχνίδι που οι γείτονες μας είδαν περισσότερα αρνητικά από θετικά, καθώς δέχτηκαν πολλές ευκαιρίες. Τα τέρματα της Τουρκίας πέτυχαν οι Μπουράκ Γιλμάζ στο 58′ και ο Ουντέρ στο 77′.

Παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε η Ουκρανία το παιχνίδι κόντρα στη Βόρεια Ιρλανδία κάτι το οποίο δεν το αναδεικνύει το αποτέλεσμα που έληξε με 1-0 υπέρ της αλλά η συνολική εικόνα του ματς. Το μοναδικό τέρμα της αναμέτρησης σκόραρε ο Ζομπκόφ στο 10ο λεπτό.

Στο μικρό κρατίδιο της Ανδόρα η Ιρλανδία νίκησε την εθνική της ομάδα με 1-4 σε ένα παιχνίδι χωρίς πολλές συγκινήσεις. Η μικρή χώρα ανάμεσα σε Ισπανία και Γαλλία προηγήθηκε στο σκορ με τον Βαλές στο 52′. Οι Ιρλανδοί έφεραν το ματς στα ίσια με τον Πάροτ στο 58′, ο ίδιος ποδοσφαιριστής σκόραρε εκ νέου στο τρία λεπτά αργότερα και έφερε τούμπα το ματς. Στην συνέχεια, οι Ιρλανδοί σκόραραν με τον Νάιτ στο 84′ και τον Χόργκαν στο 90′ και έκλεισαν το σκορ.