Φαν’τ Σχιπ: «Σημαντικός ο βαθμός που πήραμε»

Με την Ελληνική Επανάσταση παρομοίασε ο Τζον Φαν’τ Σχιπ στην οποία οι Έλληνες μάχονταν κατά πιο ισχυρών αντιπάλων, την ισοπαλία της Εθνικής κόντρα στην Ισπανία.

Η Εθνική Ελλάδας κατάφερε να πάρει τον βαθμό της ισοπαλίας στην Γρανάδα απέναντι στην Ισπανία με 1-1.

Ο Ολλανδός ομοσπονδιακός τεχνικός, Τζον Φαν’τ Σχιπ, μίλησε μετά την λήξη της αναμέτρησης, επισημαίνοντας την σπουδαιότητα της ισοπαλίας μια τέτοια μέρα όπως η σημερινή.

Αναλυτικά οι δηλώσεις του Τζον Φαν΄τ Σχιπ:

«Όπως πριν 200 χρόνια οι Έλληνες μάχονταν κατά πιο ισχυρών αντιπάλων, έτσι κι εμείς κατακτήσαμε κάτι απέναντι σε έναν ισχυρό αντίπαλο. Ενώ στο πρώτο ημίχρονο δεν είχαμε καλή απόδοση, στο δεύτερο μέρος μπήκαμε πιο μαχητικά και κερδίσαμε το πέναλτι. Είμαι χαρούμενος για τους ποδοσφαιριστές και για το αποτέλεσμα που φέραμε για όλους τους Έλληνες.

Σημαντικός ο βαθμός που πήραμε, ειδικά αν δούμε τα στατιστικά που έχει η Ισπανία. Αν θυμάμαι καλά έχει μόνο 9 ισοπαλίες και πάνω από 50 νίκες. Θα γιορτάσουμε απόψε με την ομάδα, αλλά από αύριο θα συγκεντρωθούμε για τα επόμενα ματς».