«Βασιλιάς» ο Τζόκοβιτς

Με 3-0 σετ επικράτησε ο Νόβακ Τζόκοβιτς του Ράφαελ Ναδάλ, στο Australian Open, φτάνοντας έτσι τους 7 τίτλους και τα 15 Grand Slam.

Ο Σέρβος κέρδισε στη Rod Laver Arena με 6-3, 6-2, 6-3 τον Ναδάλ στον τελικό του Australian Open και είναι ο νέος «βασιλιάς» του τουρνουά αφού έφτασε τις 7 κατακτήσεις και ξεπέρασε τον Ρότζερ Φέντερερ και τον Ρόι Έμερσον.

Ο Τζόκοβιτς κέρδισε πολύ εύκολα τον Ναδάλ σε 2 ώρες και 4 λεπτά ο οποίος παρά το 18-0 που είχε έως τον τελικό δεν μπόρεσε να διεκδικήσει με αξιώσεις τον τίτλο, έχοντας πάρα πολλά αβίαστα λάθη, σ’ ένα παιχνίδι που η απόδοση του έδειχνε πως δεν είναι έτοιμος για ν’ αντιμετωπίσει τον Τζόκοβιτς.

Με τη νίκη του αυτή την ισοφάρισε σε τελικούς Grand Slam αφού έχουν πλέον σε 8 από 4 νίκες. Ο Ναδάλ χάνει για πρώτη φορά σε τελικό με 3-0 σετ.