Βέλγιο, Κροατία, Πολωνία και Ολλανδία πήραν τους τρεις βαθμούς

Για την 7η αγωνιστική των προκριματικών του Euro 2020, τους τρεις βαθμούς πήραν Κύπρος, Αυστρία, Βέλγιο, Κροατία, Πολωνία, Ολλανδία, Σκόπια και Ρωσία. Ισόπαλες αναδείχτηκαν Λευκορωσία και Εσθονία και Σλοβακία και Ουαλία.

Βέλγιο- Σαν Μαρίνο 9-0

Αναμενόμενη νίκη του Βελγίου με το εκκωφαντικό σκορ του 9-0 κόντρα στο αδύναμο Σαν Μαρίνο.

Ο Λουκάκου άνοιξε το σκορ στο 28′. Δεύτερο γκολ από τον Τσαντλί στο 31′. Αυτογκόλ του Μπρόλι διαμόρφωσε το 3-0 στο 35′. Ακόμα ένα γκολ του επιθετικού της Ίντερ στο 41′. Ο Αλντεβάιρελντ έδωσε διαστάσεις θριάμβου στο 43′. Και άλλο γκολ στο 45+1′ από τον Τίλεμανς. Ο Μπεντέκε ήρθε από τον πάγκο για να συνεχίσει το “πάρτι” στο 79′. Με πέναλτι ο Βερσάερεν έκανε το 8-0 στο 84′. Ο Καστάνιε πέτυχε ακόμα ένα γκολ στο 90′.

Ολλανδία- Β. Ιρλανδία 3-1

Δύσκολη νίκη των Ολλανδών με 3-1 απέναντι στη Βόρεια Ιρλανδία. Παρότι προηγήθηκαν στο 76′ οι φιλοξενούμενοι, η Ολλανδία κατάφερε να πάρει το τρίποντο.

Ο Μαγκένις πέτυχε το πρώτο γκολ για τους φιλοξενούμενους στο 76′. Ισοφάρισε ο Ντεπάι στο 80′. Την ανατροπή ολοκλήρωσε ο Ντε Γιονγκ στο 90+2′. Το παιχνίδι καθάρισε ο Ντεπάι με το δεύτερο προσωπικό του γκολ στο 90+4′.

Σλοβακία- Ουαλία 1-1

Τους βαθμούς μοιράστηκαν Σλοβακία και Ουαλία με 1-1. Ισορροπημένο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να δικαιούνται να πάρουν από ένα βαθμό.

Ο Μουρ έδωσε το προβάδισμα στους φιλοξενούμενους στο 25′. Ο Κούτσκα ισοφάρισε για τους Σλοβάκους στο 53′. Δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Γκιόμπερ στο 88′ αφήνοντας με 10 παίκτες τους γηπεδούχους.

Ρωσία- Σκωτία 4-0

Εύκολη επικράτηση της Ρωσίας με 4-0 απέναντι στη Σκωτία καθαρίζοντας την υπόθεση πρόκριση στο Euro του 2020.

Ο Ντζιούμπα άνοιξε το σκορ για τους Ρώσους στο 57′. Το προβάδισμα διπλασίασε στο 60′ ο Οζντόεβ. Δεύτερο γκολ του επιθετικού της Ζενίτ στο 70′. Ο Γκολόβιν σκόραρε στο 84′.

Κροατία- Ουγγαρία 3-0

Νίκη της Κροατίας κόντρα στην Ουγγαρία με 3-0. Καθάρισαν το παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο πετυχαίνοντας και τα 3 γκολ της αναμέτρησης.

Ο Μόντριτς άνοιξε το σκορ στο 5′. Ο Πέτκοβιτς διπλασίασε το προβάδισμα στο 24′. Ακόμα ένα γκολ του Κροάτη επιθετικού στο 42′. Χαμένο πέναλτι του Πέρισιτς στο 55′. Με 10 παίκτες έμειναν οι φιλοξενούμενοι στο 56′ με τον Κλάινχαϊσλερ να αντικρίζει δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Λετονία- Πολωνία 0-3

Διπλό της Πολωνίας μέσα στη Λετονία με 3-0 και πολύ καλή εμφάνιση. Ξεχώρισε σε ένα ακόμα παιχνίδι ο Λεβαντόφσκι σκοράρωντας και τα 3 γκολ των φιλοξενούμενων.

Δυο γρήγορα γκολ του Λεβαντόφσκι στο 9′ και στο 13′ έδωσαν σκορ ασφαλείας στους Πολωνούς. Χατ-τρικ του επιθετικού της Μπάγερν Μονάχου στο 76′.

Αυστρία- Ισραήλ 3-1

Παρότι προηγήθηκε το Ισραήλ, η Αυστρία πήρε τη νίκη με σκορ 3-1. Αντίδραση έβγαλε η ομάδα του Όντα παίρνοντας τους τρεις βαθμούς.

Οι Ισραηλινοί προηγήθηκαν με τον Ζαχάβι στο 34′. Ισοφάρισε στο 41′ ο Λαζάρο. Την ανατροπή για τους γηπεδούχους ολοκλήρωσε Χιντερέγκερ στο 56ο λεπτό. Ο Σάμπιτζερ σκόραρε για το 3-1 στο 88′.

Καζακστάν- Κύπρος 1-2

Νίκη με ανατροπή για την Κύπρο με σκορ 2-1 απέναντι στο Καζακστάν και στο Αστάνα Αρένα. Στο δεύτερο ημίχρονο υπήρχε μόνο η ομάδα του Σιμόν και δίκαια γύρισε το παιχνίδι και πήρε το τρίποντο.

Το σκορ άνοιξε ο Γερλάνοβ στο 34′ για τους Καζάκους. Ισοφάρισε ο Πιέρος Σωτηρίου για τους φιλοξενούμενους στο 73ο λεπτό ενώ ο Ιωάννου διαμόρφωσε το τελικό 2-1 για την ομάδα του στο 84′.

Λευκορωσία- Εσθονία 0-0

Λευκή ισοπαλία μεταξύ Λευκορωσίας και Εσθονίας στο Στάδιο Ντινάμο του Μινσκ. Καλύτερη η ομάδα του Μαρκέλ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, έχασε αρκετές ευκαιρίες να πάρει το τρίποντο. Άντεξαν οι φιλοξενούμενοι και κατάφεραν να πάρουν έναν βαθμό.

Σκόπια- Σλοβενία 2-1

Πολύ μεγάλη νίκη των Σκοπίων με 2-1 κόντρα στη Σλοβενία διατηρώντας τις ελπίδες για πρόκριση στα τελικά του Euro 2020.

Το πρώτο γκολ της αναμέτρησης για λογαριασμό των γηπεδούχων πέτυχε ο Έλμας στο 50ο λεπτό. Δεύτερο γκολ του Έλμας στο 68′. Μείωσε στο 90+5′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Ίλισιτς.