Βήμα πρόκρισης για Άρσεναλ

Στο Emirates, Άρσεναλ και Νάπολι ήρθαν αντιμέτωπες για τον πρώτο αγώνα της προημιτελικής φάσης, με τους γηπεδούχους να επικρατούν με 2-0.

Οι δύο πλευρές ξεκίνησαν καλά την αναμέτρηση, με τους γηπεδούχους να ανοίγουν το σκορ στο πρώτο τέταρτο. Στο 15′, ο Ομπαμεγιάνγκ έδωσε την πάσα στον Ράμσει, ο οποίος ήταν αμαρκάριστος στην περιοχή και έκανε το σουτ για το 1-0.

Το δεύτερο γκολ ήρθε πριν το ημίωρο με αυτογκόλ. Στο 25′, το σουτ χτύπησε στον Κουλιμπαλί, καταλήγοντας στο τέρμα της ομάδας του για το 2-0. Πριν το ημίχρονο, οι ομάδες έχασαν από μία ευκαιρία, αλλά δεν ήταν αρκετό για να αλλάξει το σκορ.

Η Νάπολι ανέβασε ρυθμό στο δεύτερο μέρος, αλλά το γκολ που πέτυχε στο 52′ ακυρώθηκε ως οφσάιντ. Παρ’όλα αυτά, οι γηπεδούχοι έχασαν περισσότερες ευκαιρίες για ένα τρίτο γκολ, αλλά χωρίς επιτυχία. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τέλος και το 2-0 ήταν το τελικό σκορ.

Κίτρινες: Χισάι

Άρσεναλ: Τσεχ, Μόνρεαλ, Κοσιελνί, Παπασταθόπουλος, Κολάσινατς, Ράμσει, Τορέιρα (Ελνένι 77′), Μέιτλαντς-Νιλς, Οζίλ (Μιχιταριάν 67′), Ομπαμεγιάνγκ, Λακαζετ (Ιβόμπι 67′)

Νάπολι: Μέρετ, Χισάι, Μαξίμοβιτς, Κουλιμπαλί, Ρούι, Καγιεχόν, Άλαν, Ρουίθ (Ούνας 83′), Ζιελίνσκι, Ινσίνιε (Γιουνές 83′), Μέρτενς (Μίλικ 66′)