Βλέπει σεντόνι η Λειψία

Για την 29η αγνωστική του Γερμανικού πρωταθλήματος η Λειψία πήρε την νικη με 2-0 επί Βόλφσμπουργκ και είναι αγκαλιά με το εισιτήριο που οδηγεί στο Τσάμπιονς Λιγκ. Νίκη σημείωσε και η Γκλάντμπαχ επί του Αννόβερο. Σημαντικό τρίποντο στο Μερσέντες- Μπενζ Αρένα σημείωσε η Λεβερκούζεν κόντρα στην Στουτγάρδη.

Λειψία – Βόλφσμπουργκ 2-0

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυναμικά με αποτέλεσμα να ανοίξουν το σκορ στο 16΄ με τον Καμπλ. Μετά το γκολ οι «ταύροι» ανέβασαν και άλλο την απόδοση και σημείωσαν το 2-0 με δράστη τον Βέρνερ ο οποίος πέτυχε το 14ο γκολ στην Μπουντεσλίγκα.

Βέρντερ Βρέμης – Φράιμπουργκ 2-1

Η Βέρντερ Βρέμης  ξεκίνησε με αυτοπεποίθηση και συνέχισε το αήττητο για 12 ματς. Το 1-0 το σημείωσε ο Κλάασεν στο 76΄. Λίγα λεπτά αργότερα οι πράσινοι διεύρυναν το δείκτη το σκορ στο 84΄ με τον Γκρέμπ Σελάσιε. Η ομάδα του Κριστιαν Στραιχ το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Βάλντσμιντ.

Αννόβερο –  Γκλάντμπαχ 0-1

Επιτέλους νικη για τους φιλοξενούμενους έπειτα από τρεις αγωνιστικές και διατηρεί   τις ελπίδες της για επιστροφή στην 4άδα. Η ομάδα του Χέκινγκ θα ανοίξει το σκορ στο 53΄ με τον Ράφαελ, με τον Βραζιλιάνο να γίνεται η χρυσή αλλαγή έπειτα από τον τραυματισμό του Στιντλ.

Στουτγάρδη- Λεβερκούζεν 0-1

Οι γηπεδούχοι πλέον έρχονται και πιο κοντά στον υποβιβασμό, όλα κρίθηκαν στο δεύτερο μέρος, διότι για τις ασπιρίνες το μοναδικό γκολ της αναμέτρησες το σημείωσε ο Χάβερτς διότι ήταν εύστοχος από τα 11 βήματα στο 64’.