Έ”Χ”ασε βαθμούς η Μπαρτσελόνα

Στην 32η αγωνιστική της La Liga, η Μπαρτσελόνα έδωσε βαθμούς στο El Alcoraz, με το 0-0 με την Ουέσκκα, ενώ η Εσπανιόλ κέρδισε με 2-1 την Αλαβές.

Ουέσκα-Μπαρτσελόνα 0-0

Στο Στάδιο El Alcoraz, η Ουέσκα υποδέχθηκε την Μπαρτσελόνα, αλλά δεν υπήρχε κερδισμένος αφού το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος.

Η Μπαρτσελόνα έδειξε από την αρχή τη διάθεση της για γκολ και έχασε κάποιες ευκαιρίες. Η Ουέσκα λίγο πριν το ημίχρονο είχε αξιοσημείωτη ευκαιρία στον αντιπάλου του τερματοφύλακα, αλλά η Έρικς έχασε ελάχιστα. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν και να πάρουν στα αποδυτήρια ισόπαλες (0-0).

Ο Ουέσκα έκανε την πρώτη καλή ευκαιρία στο δεύτερο μέρος, με τον Ενρίκ αλλά ο Τεν Στεγένη ήταν έτοιμος και απέκρουσε. Αλλά η Μπαρτσελόνα ανέβηκε στροφές χάνοντας σημαντικές ευκαιρίες για να σημειώσει ένα γκολ. Αυτό δεν ήρθε για κανένα από τα δύο ομάδες και το 0-0 ήταν το τελικό σκορ.

Να σημειωθεί ότι η Μπαρτσελόνα είχε αρκετές αλλαγές στην ενδεκάδα της, καθώς ακολουθεί ο επαναληπτικός με την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στο Καμπ Νου.

Εσπανιόλ-Αλαβές 2-1

Η Εσπανιόλ υποδέχτηκε την Αλαβές στο Στάδιο RCDE και κατάφερε με 2-1.

Οι γηπεδούχοι έδειξαν από την αρχή τη διάθεσή τους για ένα γκολ, έχοντας χάσει κάποιες ευκαιρίες. Ο 19 ‘, ο παίκτης δε δυσκολεύτηκε να περάσει και αυτόν στέλνοντας έπειτα με άνεση τη μπάλα στην κενή εστία κάνοντας το 1-0. Οι ευκαιρίες για τις δύο πλευρές δεν ήταν αρκετές να απειλήσουν τον αντίπαλο τερμά.

Σε 47 ‘, ο Λαγκουάρδια προσπάθησε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας για το 2-0. Στο 56 ‘, η Αλαβές μείωσε σε 2-1, όταν ο Κάλερι κούνησε ένα χαμένο μπαλιά και νίκησε τον τερματοφύλακα, σημειώνοντας το γκολ.

Οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να ισορροπήσουν παρά το γεγονός ότι υπήρξαν πολλές καθυστερήσεις. Έτσι, το 2-1 ήταν και το τελικό σκορ.