Βόλεϊ Ανδρών: Νικητής ο Παναθηναϊκός στο ντέρμπι «αιωνίων»

Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Πρωτοψάλτη νίκησε τον Ολυμπιακό στο μεγάλο ντέρμπι της Volley league

Ο Παναθηναϊκός με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Θανάση Πρωτοψάλτη νίκησε τον Ολυμπιακό με 3-1 σετ  στο κλειστό του Αγίου Θωμά στο Μαρούσι. Οι πράσινοι έπιασαν τους 33 βαθμούς και θα μπουν στη Β΄φάση με -2 βαθμούς από τον πρωτοπόρο ΠΑΟΚ και +2 βαθμούς από τον Ολυμπιακό και τον Φοίνικα ΟΝΕΧ.

Ο Παναθηναϊκός με την παρουσία του Πρωτοψάλτη και του Ανδρεόπουλου έδεσε την υποδοχή του και πήγε γρήγορα πάνω στο φιλέ. Παράλληλα πίεσε τον Ολυμπιακό βγάζοντας νωρίς νοκ άουτ τον Περιτς.

Ο Παναθηναϊκός με πρωταγωνιστή τον Θανάση Πρωτοψάλτη μπήκε δυνατά στο 1ο σετ με προβάδισμα 5-2. Η υποδοχή του Ολυμπιακού ήταν κακή απέναντι στο πράσινο σερβίς και έτσι οι γηπεδούχοι άνοιξαν τη διαφορά στο 7-2 και 13-7 μετά και το λάθος του Ζουπάνη. Στο 7-4 ο Προύσαλης πήρε τη θέση του Στιβαχτή και έμεινε μέχρι το τέλος. Λίγους πόντους αργότερα ακολούθησε η είσοδος του Δαλακούρα στη θέση του Πέριτς. Ο Ολυμπιακός μείωσε 13-9 με επίθεση και άσσο του Μιχαήλοβιτς. Ο ίδιος παίκτης σέρβιρε, αρχικά δόθηκε άσσος και πόντος στον Ολυμπιακό για το 13-10 αλλά το τσάλεντζ ρέφερι που ζήτησε ο Δημήτρης Ανδρεόπουλος δικαιώθηκε και ο Παναθηναϊκός ξέφυγε πάλι με +5 (14-9). Ο Ολυμπιακός μείωσε στο -3 στο 15-12 αλλά εκεί πήγε στο σερβίς ο Πρωτοψάλτης κατάφερε να βγάλει νοκ άουτ την υποδοχή του Ολυμπιακού. Ο Παναθηναϊκός με σερί 5-0 (2 άσσους πήρε ο Πρωτοψάλτης) εκτόξευσε τη διαφορά στο 20-12 και εκεί κρίθηκε στο σετ το οποίο έκλεισε 25-14.

Παρότι η υποδοχή του Ολυμπιακού βελτιώθηκε ο Παναθηναϊκός μπήκε και πάλι με καλό προβάδισμα 6-2 και 13-11. Οι ερυθρόλευκοι στο καλύτερο σημείο τους στο σετ έκαναν σερί 3-0 και προσπέρασαν 14-13. Ο Παναθηναϊκός απάντησε λίγο αργότερα με σερί 3-0 και προηγήθηκε 19-16, κράτησε τη διαφορά και το σετ τελείωσε με μπλοκ των μπλοκ των Βαν ντε Ντρις, Στάλεκαρ πάνω στον Δαλακούρα κάνοντας το 25-21.

Μεγάλη μάχη έγινε στο 3ο σετ όπου οι δύο ομάδες είχαν μεγάλο ράλι πόντο πόντο. Με πόντο του Πρωτοψάλτη έγινε το 16-14. Ο Ολυμπιακός ισοφάρισε με τον Ανδρεάδης 17-17 και βγήκε και μπροστά 21-20 με τον Παγιένκ και 22-21 με τον πολύ καλό Δαλακούρα. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με τον Ανδρεόπουλο και μπλοκ του Ρανγκέλ για το 22-21, ενώ πάλι με τον Ρανγκέλ έκανε το 24-23. Ο Τεπάν ισοφάρισε (24-24) και ο Ζουπάνης με δύο καθοριστικά μπλοκ πάνω σε Βαν ντε Ντρις και Πρωτοψάλτη έδωσε το σετ στον Ολυμπιακό με 26-24 και έτσι μείωσε σε 2-1.

Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε και 2-0 στο 4ο σετ αλλά η γρήγορη αντίδραση του Παναθηναϊκού έφερε πράσινο προβάδισμα 7-3 χάρις το ξέσπασμα από Βαν ντε Ντρις, Στάλεκαρ και μπλοκ του Πρωτοψάλτη στον Τεπάν. Ο αγώνας κρίθηκε όταν ο Παναθηναϊκός έκανε σερί 3-0 με τους Βαν ντε Ντρις και άσσο του Γιάκομπσεν ανοίγοντας το σκορ στο 16-9. Το σετ έτρεξε στο ίδιο μοτίβο για τον Παναθηναϊκό και ο αγώνας τελείωσε με χαμένο σερβίς από τον Δαλακούρα για το 25-19 και το 3-1 σετ.