Βόλεϊ γυναικών: Νίκησε και τον ΠΑΟΚ ο Παναθηναϊκός

Με σπασμένα φρένα τρέχει στο πρωτάθλημα της Volleyleague ο Παναθηναϊκός καθώς μετά τον Ολυμπιακό έριξε στο καναβάτσο και τον ΠΑΟΚ.

Ο Παναθηναϊκός ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι κορυφής με τον Π.Α.Ο.Κ. στο φινάλε του Α’ γύρου της Volley League Γυναικών επικρατώντας με 3-1 σετ του “Δικέφαλου” του  Βορρά.

Μετά την νίκη αυτή η ομάδα του Απόστολου Οικονόμου αποσπάστηκε 5 βαθμούς από τον ΠΑΟΚ ενώ κατέκτησε και τον άτυπο τίτλο του πρωταθλητή χειμώνα

Στο πρώτο σετ, ο Παναθηναϊκός μετά το 10-9 ξέφυγε στο σκορ με επιθετικές αιχμές την Στεπανένκο και τη Χαντάβα. Ρόγκα και Γκρόθες κράτησαν υψηλά στάνταρ στην υποδοχή, με την τελευταία να διαμορφώνει το 25-17 για το 1-0 σετ.

Αντίθετο ήταν το σκηνικό στο δεύτερο σετ, με τον Π.Α.Ο.Κ. να περνάει μπροστά στο σκορ με 10-9 με επίθεση της Κογιάρ. Η Κρος με μπλοκ στη Πολυνοπούλου μείωσε την διαφορά στον πόντο (16-15), αλλά σε εκείνο το σημείο οι αθλήτριες του Δικεφάλου έτρεξαν σερί 3-0 για το 19-15. Το σετ τελείωσε με 25-18 για το 1-1 σετ.

Πόντο πόντο πήγαιναν οι δύο ομάδες στο τρίτο σετ μέχρι το 13-13. Σε εκείνο το σημείο με σέρβερ την Χατζηευστρατιάδου ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 17-13 (είχε και έναν άσσο). Το σετ τελείωσε με 25-20 μετά από επίθεση της Στεπανένκο.

Ιδανικά ξεκίνησε το τέταρτο σετ για τον Π.Α.Ο.Κ., ο οποίος προηγήθηκε με 8-2, αναγκάζοντας τον Οικονόμου να σπαταλήσει και τα δύο του τάιμ άουτ, χρησιμοποιώντας και την Χαντάβα ως διαγώνια αντί της Στεπανένκο. Το 10-7 υπέρ του Π.Α.Ο.Κ. έγινε 14-11 για τον Παναθηναϊκό, με τις Κρος και Γκρόθες να τελειώνουν όλες τις πάσες που πήραν από την Παπαφωτίου.

Οι φιλοξενούμενες δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη και με μπλοκ της Καλαντάτζε στην Κωνσταντίνου πέρασαν ξανά μπροστά στο σκορ (20-19). Μία άουτ επίθεση της Κογιάρ και δύο συνεχόμενοι πόντοι της Κρος από μπλοκ και επίθεση, ο Παναθηναϊκός πέρασε μπροστά στο σκορ με 22-20. Στη συνέχεια, η Μερτέκη μείωσε σε 24-23 αλλά στην επόμενη φάση η Χαντάβα με επίθεση πάιπ διαμόρφωσε το τελικό 25-23.

Βραβεύτηκε η Παπαφωτίου

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης βρβαεύτηκε η KYANA MVP της 11ης αγωνιστικής Αθηνά Παπαφωτίου. Την απονομή έκανε η πρώην αθλήτρια και νυν υπεύθυνη των ακαδημιών του Παναθηναϊκού Σοφία Αγγελάκη.

Διαιτητές: Βουδούρης, Μυλωνάκης, Παρατηρητής: Ανδρονικίδης, Επόπτες: Αρβανίτης, Βαρατάσης, Γραμματεία: Παπασηφάκη.